HDP binasının sokağı kapatıldı: Vekiller valilik önünde eyleme başladı

HDP Van İl Örgütü binasının bulunduğu sokak polis tarafından bariyerlerle kapatılması üzerine milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan, valilik binası önünde eylem başlattı

HDP binasının sokağı kapatıldı: Vekiller valilik önünde eyleme başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binasının bulunduğu Nacibey Sokağı sabah saatlerinde polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. Kent milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan ile partilililer, sokağı kapatan ve yaya girişine izin vermeyen polislere tepki gösterdi. HDP çevresindeki polis ablukası sürerken, vekiller, kentte her 15 günde bir "eylem ve etkinlik" yasağı ilan eden valiliğin bulunduğu binanın önüne geçti.

Yetkililerle görüşme talepleri reddedilen Sarısaç ve Orhan, valilik binası önünde polisler tarafından kalkanlarla çembere alındı. Haber takibi yapan gazeteciler ise alandan uzaklaştırıldı. 

VEKİLLER VALİLİK ÖNÜNDE

Duruma tepki gösteren Sarısaç, bir gurup AKP'linin partileri binası önüne getirilmek istendiğini belirterek, "Bu yapılan usulsüzlükleri halka duyurduğumuz için eylem ve etkinlik yasağı getiriliyor. 5 yıldır bu kentte yasaklar var ve halk iradesi gasp ediliyor" dedi. Kentin ekonomik verilerde son sıralarda yer aldığına dikkati çeken Sarısaç, "Ekonomik, sosyal, kültürel ve her anlamda çökertilmiş bir Van var. Hiçbir şekilde bunların hukuksuzluklarına boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu. Valilin kendilerine açıklama yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Sarısaç, "Yoksa burada oturmaya devam edeceğiz" dedi. 

Vekillerin valilik binası önündeki bekleyişi sürüyor. 

HDP'DEN ÇAĞRI 

HDP İl Örgütü twitter hesabından yapılan açıklamada ise, "Partimizin il binasının girişinin olduğu sokak yaya girişi ve trafiğe polislerce kapatılmış halkın partisine ulaşması engellenmiştir. Vekillerimiz, il ve ilçe yönetimlerimiz il binamızda beklemektedir. Tüm halkımızı partimizin il binasına davet ediyoruz" çağrısı yapıldı.  

Kaynak: MA  

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 23:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER