HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Gözaltında

HDP Beyoğlu İlçe binasına düzenlenen baskında Rukiye Demir gözaltına alındı

HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Gözaltında

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin sabahın erken saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Beyoğlu İlçe binasına düzenlediği baskın sonrası HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Rukiye Demir gözaltına alındı.

Düzenlenen baskında altı çuval belgeye de el konuldu.

Radikal’in haberine göre, açıklama yapan avukat Levent Pişkin, şunları söyledi:

Savcılık dün bir karar almış. Çok alakasız, parti örgütümüzle, ilçemizle, HDP Beyoğlu ilçesi ile hiç ilgisi olmayan bir cinayet sebebi ile parti ilçe örgütünde arama yapılmasına karar verilmiş.

Memurlar içeri girmiş ve arama yapmışlar. Memurlar içeride sekiz sayfa tutanak tutmuşlar. İçeride her ne buldularsa

Arama Rıdvan Gül'ün öldürülmesi ile ilgili. Dosyada kısıtlama kararı olduğu için, gerekçeleri göremiyoruz. Yine bir kısıtlama kararı, hukuksuzluk, engelleme. Her halükarda önünüze çıkmaya devam ediyor.

Cinayetle ilgili 9 kişiyi gözaltına aldıklarını biliyoruz."

‘ARAMALAR GÖZETİMİMİZ DIŞINDA YAPILDI’

Baskınla ilgili HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cesim Soylu açıklama yaptı.

Aramaların ve el koymaların gözetimleri dışında yapıldığını belirten Soylu, CNN Türk’te yer alan habere göre şunları söyledi:

Bu gün sabah polis kapılarımızı kırarak girdi. Burada son derece keyfi ve hukuksuz bir durum olduğunu görüyoruz. Kasamız patlatılmış, evraklarımız alınmış, bilgisayarlarımızın hard diskleri alınmış...

“Tüm bunların bizim gözetimimizde olması gerekiyordu. Polis bir yere aramaya giderken arama izni alır eğer bu bir siyasi parti ise parti yetkililerinin gözetimi altında onların görebileceği şeffaf bir şekilde ancak arama yapabilir.

“Burada gördüğünüz gibi aramadan ziyade adeta bir talan söz konusu. Böyle kasayı kırmak, evrakları eşyaları biz görmeden imzalamadan toplayıp götürmek son derece keyfi ve ne amaçladığını bizim açımızdan bilinmeyen bir durumu göstermektedir.

 

Burası sanki bir siyasi parti değil de herhangi bir yermiş gibi keyfiyetçi bir şekilde içeri girmeleri aynı zamanda Türkiye demokrasisinin geldiği yeri gösteriyor.”

‘YASAKLI ÖRGÜTSEL DERGİLER ELE GEÇİRİLDİ’

Emniyetten yapılan açıklamada ise şunlar belirtildi:

"21 Haziran 2015'te Şişli Piyalepaşa Mahallesi Güven Sokakta meydana gelen ve bölücü terör örgütü mensuplarınca bir vatandaşın silahla öldürülmesi olayına ilişkin bu gün eş zamanlı operasyon kapsamında altı kişi gözaltına alınmıştır.

Vatandaşın öldürülmesi eylemine katılan ve eylemde kullanılan tabancanın HDP Beyoğlu İlçe binasında saklandığı yönünde elde edilen bilgiler doğrultusunda bahse konu binada arama yapılmıştır.

Yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman, yasaklı örgütsel dergiler ve dijital malzemeler ele geçirilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma çok yönlü devam etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 20:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER