HDP 'arena'ya çıkıyor

HDP’de 11 Şubat’ta yapılacak 3. olağan kongreye yönelik hazırlıklar devam ediyor

HDP 'arena'ya çıkıyor

HDP'nin 3. Olağan Büyük Kongresi için tarih belli oldu. 11 Şubat'ta 25 bin kişinin katılımıyla yapılması hedeflenen kongre ile demokratik bir seferberlik sürecinin de başlatılması planlanıyor. 

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), 3. Olağan Büyük Kongresi'nin 11 Şubat'ta yapılması kararlaştırıldı.

Uzun bir süredir kongre çalışmalarının yürütüldüğü HDP, kongre tarihinin netleşmesinin ardından da teknik hazırlıklara başlandı. Ankara'nın en büyük kapasitesine sahip Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek olan kongreye, 25 bin kişilik bir katılım hedefleniyor. 

YÜZLERCE KONUK DAVET EDİLECEK

Hayri Özdemir'in Mezopotamya Ajansı'nda yer aalan hberine göre, kongreye yurt içi ve yurt dışından yüzlerce önemli isim de davet edilecek. Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması için dayanışma metni yayınlayan uluslararası düşünür ve yazarların da bulunduğu çok sayıda isim kongreye davet gidecek. Davet gidecek olan isimler arasında Kuzey İrlanda'nın efsane liderlerinden Gerry Adams'ın da olduğu öğrenildi. Yine Federal Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm siyasi partilerin temsilcileri de kongreye davet edilecek.

AKP VE MHP'YE YOK

Yine çeşitli Avrupa ülkelerinin siyasi partilerine davet giderken, uzun zamandır izlediği politikalardan dolayı AKP ve MHP'ye ise kongreye katılmaları yönünde herhangi bir davet gönderilmediği öğrenildi.

GÖVDE GÖSTERİSİ

25 bin kişinin katılımının hedeflendiği kongre aynı zamanda bir gövde gösterisi olarak planlanıyor. HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğinin düşürülmesinden dolayı Mayıs ayında zorunlu olarak gidilen 2. Olağanüstü Kongre, 150 kişilik bir salonda gerçekleştirilmişti. Bu nedenle Şubat ayındaki kongre için yüksek bir katılımın hedeflenerek, iki yılı aşkın zamandır süren baskılara rağmen "ayaktayız" mesajı verilecek.  

Alınan bilgilere göre, kongrenin gerçekleşmesiyle birlikte OHAL sürecinin sonlanması ve demokratik koşullara dönülmesi amacıyla bir seferberlik süreci de başlatılacak. 

KONGRE ÖNCESİ SON TOPLANTILAR

Kongre öncesinde ise 26 Aralık'ta tüm il eş başkanlarının katılımıyla Ankara'da bir toplantı düzenlenecek ve kongre süreci yerel yöneticilerle ele alınacak. Ardından da 3-4 Ocak 2018 tarihinde Meclis grubu iki günlük kapalı toplantı alacak. Yine büyük kongre öncesi 3-4 Şubat tarihlerinde yerellerde düzenlenecek 15 konferansın ardından Ankara'da iki gün sürecek olan merkezi konferans düzenlenecek. Bu konferanslardan çıkacak sonuçlar da kongreye taşınacak. 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2017, 18:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER