Haydarpaşa Port önünde engel kalmadı

Haydarpaşa Dayanışması grubu da gar merdivenlerinde buluştu.

Haydarpaşa Port önünde engel kalmadı

Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi için nihai düzenleme kararı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti.

 

Büyükşehir Belediyesi eylül ayı toplantılarının dördüncü birleşimi, belediyenin Saraçhane’deki yerleşkesinde Ak Parti ve CHP’li meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

 

Mecliste, 1/5000 ölçekli Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı teklifi oylamaya sunuldu. Teklif, CHP’nin ret oyu vermesine karşın AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

 

Alınan kararla, 2007 yılında yapılan protokolle ilk adımı atılan “Haydarpaşa Port” projesinin 2009’da başlanan planlama çalışmalarıyla ilgili düzenlemeler için gerekli onay verildi.

 

Böylece plan düzenlemesi tamamlanan projenin ihale ve uygulama çalışmalarına start verilecek. Projenin hayata geçmesi için önünde engel kalmadı. Yapılacak ihalenin ardından Haydarpaşa Port projesinde ilk kazma vurulacak.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, planın Haydarpaşa projesi olduğunu ve “Haydarpaşa Manhattan” diye bir projeleri olmadığını söyledi.

 

“Bu plan, Haydarpaşa Garı ve çevresine ait plandır” diyen Kocabaş, bu planın bundan önce mecliste sonuçlandırıldığını belirterek, idari sınır ile sit sınırı arasında uyumsuzluk görüldüğünü ve alınan kararla bunun düzeltilmiş olduğunu kaydetti.

 

'Haydarpaşa'da yıkılmak istenen toplumsal belleğimizdir' diyen “Haydarpaşa Dayanışması” grubu da dün akşam gar merdivenlerinde yeniden buluştu. Grup, “Bir kentin tarihi yok olmasın diye, Haydarpaşa'dan trene binenlerin ya da ‘vagonlara konulanların’ yazdıkları hikayeleri bizden sonrakiler de bizim gibi anlayabilsinler diye... Ve ‘Haydarpaşa Garı sermaye birikimini rahatlatacak bir yatırım alanı değildir’ demek için saat 20.00'da biraraya geldi. Toplananlar Yolda'nın ritimleri ile Haydarpaşa’ya sahip çıkma mesajı verdiler.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2012, 21:23
YORUM EKLE