Haydarpaşa için yürüdüler

AP önünde de eylem vardı…

Haydarpaşa için yürüdüler

Haydarpaşa Garı’ndan, Anadolu’ya giden tren seferlerinin kapatılması ve Haydarpaşa Garı ve Limanı Projesi akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 500 kişinin meşaleli yürüyüşüyle protesto edildi.

Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya grup,  Haydarpaşa Dayanışması yazılı pankartın arkasında ellerinde  Susma Diren Haydarpaşaya Tren”, “Ulaşım Hakkımız Engellenemez”, “Haydarpaşa Trensiz Vapursuz Kalmayacak”  yazılı döviz ve meşalelerle Haydarpaşa Garı’na geldi.

Grup, temsili tren yürüttü. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu,Bu bir yağma planıdır. Kültür Bakanları aymaz bir tavır sergilemektedir dedi.

Basın açıklaması yapan tiyatrocu Orhan Kurtuldu, Haydarpaşa Tren Garı'nın kapatılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, ''Hukuksuzluğun, kuralsızlığın ve çılgınlığın ilke haline geldiği günümüz koşullarında, kent, çevre, kamu ve emek değerlerine sahip çıkmanın zorluğunu yaşamaktayız'' dedi.

Kamusal varlıkların haraç mezat satıldığını ileri süren Kurtuldu, toplumsal duyarlılıkların ve dayanışmanın bütün zorlukları yeneceğini dile getirdi.

Şiir okuyan Ataol Berhamoğlu,Haydarpaşa Garı’nı sattırmayacağız. Onlar kendi ruhlarını sattırabilirler ama biz ülkemizi sattırmayacağız. İstanbul denince akla Haydarpaşa gelir dedi.

Sanatçı İsmail Hakkı Demircioğlu ve Bilgesu Eranus şarkı söyledi.  Protestoya, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de katıldı.

AP ÖNÜNDE HAYDARPAŞA GARI PROTESTOSU

İstanbul'un simgelerinden birisi olan tarihi Haydarpaşa Garı'nın otel ve AVM'ye dönüştürülmesine karşı çıkan Haydarpaşa Dayanışma Platformu, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu (AP) önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi İngiliz Liberal Andrew Duff'un da eylemcilerin arasına gelerek destek verdiği protesto gösterisinde Haydarpaşa Dayanışma Platformu adına Ekmel Çizmecioğlu, Haydarpaşa Garı'nın tren istasyonu olarak kalmasından yana olduklarını kaydetti.

Tarihi yapısıyla Haydarpaşa'nın İstanbul'un en önemli yapılarından bir tanesi olduğunu kaydeden Çizmecioğlu, "Birçok insanın İstanbul'a ait anılarında yer alan Haydarpaşa İstasyonu'nun ticari bir amaçla otele veya bir alış veriş merkezine çevrilmesine karşıyız. Marmaray nedeniyle Haydarpaşa'nın fonksiyonlarında birtakım değişiklikler olabilecek. Bunun farkındayız ve kabul ediyoruz. Ancak Marmaray'ın devreye girmesi Haydarpaşa'ya zarar verilmeden yapılabilir. Haydarpaşa ana hatlarıyla tren istasyonu olarak devam edebilir" sözlerine yer verdi.

"HAYDARPAŞA, Avrupa'NIN DA KÜLTÜREL MİRASI"

Haydarpaşa'nın geleceği ile ilgili alınacak kararlarda sivil topluma mutlaka danışılması gerektiği üzerinde duran Ekmel Çizmecioğlu, "Sivil toplumla istişarelerden çıkan sonuçlar da mutlaka değerlendirilmeli. Çok hızlı şekilde yapılıyor bazı şeyler. Kim, neye, ne zaman karar net değil. İstanbullunun bu konuda söyleyecekleri var. Yetkililer kulak kabartmalı." dedi. Andrew Duff'un desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çizmecioğlu, "Haydarpaşa sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da kültürel bir mirası." şeklinde konuştu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi İngiliz Liberal Andrew Duff ise göstericiler arasındaki yerini alarak, Haydarpaşa Garı'nın tren istasyonu olarak kalması gerektiğini vurguladı. CHP Brüksel temsilcisi Kader Sevinç de inisiyatife destek verdiklerini aktararak, Haydarpaşa Garı'nın otel ve alışveriş merkezine çevirme planını eleştirdi. Sevinç, AK Parti Hükümeti'nin birçok kararını antidemokratik yollarla aldığını öne sürdü. (Haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 14:21
YORUM EKLE