Hayatını kaybeden taşeron işçi: İki gün ağlayıp üçüncü gün unutacaksınız

Karaciğer yetmezliği sonucu hayatını kaybeden taşeron işçiden mektup

Hayatını kaybeden taşeron işçi: İki gün ağlayıp üçüncü gün unutacaksınız
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde zorla indirildiği kanalizasyonda kaptığı virüs nedeniyle hayatını kaybeden işçi Zafer Açıkgözoğlu vefatından önce, işçilere seslenen bir mektup kaleme almış.

Açıkgözoğlu mektubunda, “Yaşarsam, malulen emekli olacakmışım. Şimdi bunları düşünemiyorum bile, sonum ne olacak, yaşayacak mıyım bilmiyorum ki! Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği vasıtasıyla yürütülen dava süreci devam ediyor, hastane yetkilileri bizden daha yüksekler, daha üstünler; belki onlar kazanırlar. Ne karar çıkarsa saygı duyacağız, elden ne gelir ki! Biliyorum arkamdan iki gün ağlayıp üçüncü gün unutacaksınız." ifadelerini kullandı.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı mektupta şu ifadelere de yer verildi:

"Benden önce her sene ölen bin 500 işçi gibi. Soma’da ölen 301 maden işçisi gibi. Şimdi diyorum ki, iş buldum, ekmek buldum diye sevinirken güvenlik önlemlerinin alınmamasından, gerekli eğitimin verilmemesinden, altyapı eksikliğinden canımdan oldum. Yaşamak istiyorsanız, sevdiklerinizle mutlu bir yaşam sürmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak istiyorsanız; var olan şartların, eğitimlerin tamamlanmasını isteyin. Çalışma Bakanlığı başta olmak üzere, tüm sorumluların yasalarca cezalandırılması en büyük dileğimdir. Ceza alsınlar ki tekrar aynı hatalar yaşanmasın. Güle güle” 

Geçen yıl, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron işçi olarak çalışan 26 yaşındaki Zafer Açıkgözoğlu'nun, çöp torbalarını boşaltırken eline enjektör iğnesi battı. Bu olayın ardından işine devam eden Zafer Açıkgözoğlu’na amirleri tarafından acil servisin bodrum katında lağım sularını temizlenmesi görevi yerildi.

Lağım sularını temizleyen Zafer Açıkgözoğlu eve gittiğinde rahatsızlandı. Hastaneye kaldırıldı. Enfeksiyon kaptığı belirtildi. Hastanede yapılan testlerin ardından Zafer Açıkgözoğlu’na Hepatit B teşhisi konuldu. Doktorlar Açıkgözoğlu’na karaciğerinin iflas ettiğini söyledi. Aynı hastanede Açıkgözoğlu’na karaciğer nakli yapıldı. Tekrar rahatsızlanan Açıkgözoğlu, iki hafta kaldığı yoğun bakımda hayatını kaybetti.Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 12:53
YORUM EKLE