'Hayatımda ilk defa başbakanla burada el sıkıştım'

'Hükümetten tepki yok'

'Hayatımda ilk defa başbakanla burada el sıkıştım'

Soma Holding sahibi Alp Gürkan, hükümetten kendisine bir tepki olmadığını söyledi. Başbakan ile ilk kez önceki gün biraraya geldiklerini ifade eden Gürkan, "Bana hükümetten tepki yok. Geçmiş olsun dediler. Hayatımda ilk defa başbakanla burada el sıkıştım Başbakan daha önce bir temasları olmadı" dedi.

Soma'da sahibi olduğu maden kazasından 4 gün sonra ilk kez basın toplantısı düzenleyen ve yaşanan facia hakkında bilgi veren Ali Gürkan, yaşam odaları sorularını cevapladı. 

"Bu kaza üç ay dört ay sonra olmuş olsaydı. Bu insanlar kurtulacaktı yaşam odası olduğu için" diyen Gürkan şunları söyledi:

Arkadaşlarımın bir sene önce çalışma alanlarında yapılan bir odadır yaşam odası. Bu odalar anataşın içinde yapılacak. Eğer kömürün içinde yaparsanız. Bir yangında odanın içinde olan insanlar yanar. Taşlı bölgede yaşam odası yapmamız gerekir. Esas üretim alanı olmadığı için ana taşa girilerek yapılıyor bu yaşam odası. Yaşam odası hemen her yere yapılamaz. Kömür madeninin içine yapamazsınız. Civara yapabilirsiniz. Yaşam odasının Türkiye’de hazırlığını yapmak da maden içinden geçerek olur. Madenin içinden geçiyor. Tünel sürerek yapılır. Oraya gitmeden oda yapsanız ne olur. Yaşam odası üretimin ağır olduğu yere yakın yapılır. Buradaki odanın hiçbir ehemniyeti yok. Alt tarafta hazırlık yapılıyor şu an. 

Bu işletme belirli bir zaman sonra işgüvenliği müfettişleri tarafından incelenecektir. Yine resmi makamların önereceği bunu tekrardan inceletecektir. Bu rapor şirketin ne kadar kusurlu olduğunu söyleyecek. Çalışma Bakanlığı’nın çalışmalarını yakından takip etmek istiyorum. İşletmenin içinde doğan bir ihmal varsa. Bir eksiklik varsa. Bunun ben takipçisi olacağız. Benim gördüğüm kadarıyla bu bir kaza. Ben ocağa inmedim.
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 22:09
YORUM EKLE