Hatip Dicle'den Hüda-Par üyesine silahlı saldırıya ilişkin açıklama

DTK Eşbaşkanı Dicle'den Bingöl'de Hüda-Par üyesine yönelik saldırıya dair açıklama...

Hatip Dicle'den Hüda-Par üyesine silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde bu sabah 'kendisini takip eden bir araçtan açılan ateş sonucu' Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyesi bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, 6-8 Ekim arasında Kobani protestoları sırasında yaşanan çatışmalar hatırlatılarak, "O Acılı günlerden itibaren bazı medya organlarının PKK – HİZBULLAH çatışması olarak körüklediği olayların yeni bir karanlık eylemler sürecine yol açmaması için çözüm sürecinin ilerletilmesinden yana tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin tavırlarını takdirle karşılamaktayız. Gerek Sayın Öcalan’ın İmralı'dan gönderdiği mesajlar, gerekse KCK yönetiminden alınan mesajlar" denildi.

Dicle'nin yaptığı açıklamada, KCK’nin, HÜDA-PAR’ı hedef alan ve onu IŞİD'le aynı kefeye koyan politikalarının olmadığı  yönünde açıklaması da anımsatılırken, "Hüda-Par ile dolaylı ve direk diyalog sürdürülürken halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır," denildi ve şöyle devam edildi:

"Bu sabah Hüda-Par üyesi Fethi Yalçın’ın Karlıova’da uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi ve Yalçın'ın bir kardeşinin de HDP ilçe yöneticisi olması kontrollü veya karanlık güçlerin provokasyon amaçlı devrede olduğuna dair endişelerimizi artırmıştır. Yaşamını yitiren Fethi Yalçın’ına Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu kritik süreçte çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

NE OLDU?

Geçtiğimiz günlerde Türkiye genelinde yaşanan Kobani protestolarında 42 kişi yaşamını yitirdi. Özellikle Hüda-Par ile bazı göstericiler arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Olayların durulması için çok sayıda sivil toplum kuruluşu devreye girerken, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 'kendisini takip eden araçtan açılan ateş sonucu' Hüda-Par üyesi Fethi Yalçın'ın (35) yaşamını yitirmesi kafaları karıştırdı. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 16:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhammed arif
muhammed arif - 4 yıl Önce

yerinde bir açıklama. ancak bu konuda daha sağlam, daha net açıklama ve tavırlara ihtiyaç var. tabanlar çok cahil. her grubun tabanı zır cahil ve hemen gaza geliyor. mhp'nin de, hdp'nin de, hüdapar'ın da, akp'nin de tüm partilerin tabanı gaza gelmeye müsaittir. siyasetçiler buna göre hareket etmeli, buna göre konuşmalı..

emre has
emre has - 4 yıl Önce

Ulan dengesiz turkiye ile de gorusmeleriniz var 2 emniyet menbusu vuruldu.sizin pis emelleriniz bu.karanlik is degil.haysiyetsiz adam.