Hatay Valisi: Reyhanlı'daki bombalı araç ÖSO komutanının

Reyhanlı'da etkisiz hale getirilen bombaların bulunduğu aracın bir ÖSO komutanına ait olduğu öne sürüldü

Hatay Valisi: Reyhanlı'daki bombalı araç ÖSO komutanının

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde, Suriye plakalı bir otomobilin altına bırakılan bombalı iki paket son anda fark edilerek, etkisiz hale getirildi. Aracın, bir ÖSO komutanına ait olduğunun tespit edildiği öne sürüldü.

Reyhanlı’nın Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde, devriye gezen polis ekipleri bu sabah erken saatlerde bir binanın önünde park edilen Suriye plakalı bir otomobilin altında 2 paket gördü. Bunun üzerine bölgeye çok sayıda daha polis sevk edildi. Olası bir patmaya karşılık çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Hatay İl Emniyet Müdürlüğü bomba imha uzman ekipleri, robot yardımı ile içindeki parçalar mıknatısla birbirine tutturulan iki bombayı kontrollü olarak patlatarak etkisiz hale getirdi. Çevreye dağılan parçaları toplayan uzmanlar inceleme yapmak için Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

Polis bombaların kim ya da kimler tarafından bırakıldığını tespit etmek için kapsamlı soruşturma başlattı.

Hatay Valisi Ercan Topaca, Reyhanlı ilçesinde Suriye uyruklu bir kişinin aracının altına yerleştirilen 600-700 gram ağırlığında iki paket halindeki uzak kumanda sistemi bulunan patlayıcının ekiplerin dikkati sonucu görülerek etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

VALİ: ARAÇ, ÖSO KOMUTANININ

Vali Topaca yaptığı açıklamada, gece saat 02.00 sıralarında ilçede devriye görevi yapan polislerin dikkati sonucunda park halindeki bir otomobilin altında şüpheli paket olduğu tespit edilerek olay yerine bomba imha ekiplerinin yönlendirildiğini belirtti. Ekiplerin yaptığı incelemede aracın altında iki paket halinde patlayıcı bulduğunu bildiren Topaca, şunları kaydetti:

"Söz konusu aracın sahibi Suriye vatandaşı tahminen 3 ay önce bizim ülkemize Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan giriş yapmış ve Reyhanlı ilçemizde ikamet eden bir şahıs. Kendisiyle yapılan görüşmede herhangi bir tehdit almadığını, birileri tarafından takip edilmediği yönünde herhangi bir tespitinin olmadığını söylemiş. Ancak şahıs daha önce Özgür Suriye Ordusu’nda Yüksek Savunma Konseyi üyeliği yapmış bir kişi. Suriye’deki iç dengeler sebebiyle bir süre önce kendisinin de başında bulunduğu birliği bırakmak suretiyle Türkiye’ye yerleşmiş şu an itibariyle Özgür Suriye Ordusu’na bağlı aslında komutanlık yapmış bir kişidir. Bizim tahminimiz olayla ilgili araştırmamız devam etmekle birlikte bu olayın Özgür Suriye Ordusu içerisindeki bir anlaşmazlıktan veya iç hesaplaşmadan kaynaklanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz."

"ÇOK ETKİLİ BİR PATLAYICIYDI"

Şu an konunun etraflıca araştırıldığını, bulunan maddenin aracı çok rahat havaya uçurabilecek, etraftaki binalara, insanlara zarar verebilecek boyutta bir patlayıcı olduğunu da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 19:20
YORUM EKLE