Hatay Belediye Başkanı: Suriyelilerin kalıcı olmasını istemiyorum, demografik yapımız bozulur

Başkan Savaş, Suriyeli yurttaşların savaş bitmesi durumunda ülkelerine dönmeleri gerektiğini savundu

Hatay Belediye Başkanı: Suriyelilerin kalıcı olmasını istemiyorum, demografik yapımız bozulur

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’daki Suriyeli sığınmacılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Savaş, Suriyelilerin kalıcı olmasını istemediğini söyleyerek "Savaş bittiğinde herkes kendi coğrafyasında hayatını inşa etsin istiyorum. Sadece Hatay'da 500 bin Suriyeli var. Bu Suriyeliler gitmezse bizim buradaki demografik yapımız da bozulur, ekonomik dengeler de bozulur" dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Habertürk'ten Esra Boğazlıyan'ın sorularını yanıtladı.

Hatay'da nüfusun 1 milyon 600 bin olduğunu belirten Savaş, buna ek olarak 500 bin civarında Suriyeliyi misafir ettiklerini söyledi.

Savaş "20 bini konteyner kentte yaşıyor. Buraya çok sivil toplum örgütü geliyor, Suriyelilere yardım etmek istiyor. Diyoruz ki siz pansumanla uğraşmayın, kalp fonksiyonları bitmek üzere olan halkın kalbiyle uğraşın" dedi.

Savaş,  şöyle devam etti:

"Savaşı bitirin, bu insanlar da vatanına döner, 7 yıldır başka ülkenin toprağında misafir olarak kalmak da kolay bir şey değildir. Ben Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak burada kalıcı olmalarını istemiyorum. Savaş bittiğinde herkes kendi coğrafyasında hayatını inşa etsin istiyorum. Sadece Hatay'da 500 bin Suriyeli var. Bu Suriyeliler gitmezse bizim buradaki demografik yapımız da bozulur, ekonomik dengeler de bozulur, bizim yapacağımız hiçbir şey dört dörtlük olmaz. Bizim gelirimiz 1 milyon 600 bin kişiye göre. Daha fazla enerji, daha fazla su gerekiyor, daha fazla çöp toplamak zorunda kalıyorsunuz, tüm maliyetler artıyor. 7 yıldır idare ediyoruz. 1 milyon 600 bin kişilik yatırım payını 2 milyon 100 bin kişi paylaşıyor. Bu savaşın bir an önce bitmesini bekliyoruz. Binlerce masum insan ölüyor."

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 22:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER