Hastane randevusunda para oyunu: Sırasıyla değil parasıyla!

2 ay sonrası için tomografi randevusu verilen hastaya 60 TL karşılığında birkaç gün sonrasına randevu verilebiliyor

Hastane randevusunda para oyunu: Sırasıyla değil parasıyla!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tomografi çektirmek isteyen bir hastanın başına gelenler yeni bir sistemi ortaya çıkardı. Kendisine 2 ay sonrası için tomografi randevusu verilen hastaya 60 TL vermesi halinde birkaç gün sonrasına randevu verilebileceği söylendi. Hastane müdürlüğü konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmadı. Sağlık Bakanlığı ise kamu hastanelerinde böyle bir uygulamanın yapılmadığını ifade etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre İstanbul’un en büyük hastanelerinden olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde son derece enteresan bir ‘randevu’ sistemi ortaya çıktı. Tomografi için hastaneye giden bir hastaya dün yoğunluktan dolayı Ağustos ayına randevu verildi. Hasta durumunun ağır olduğunu söylediği zaman kendisine 60 lira vermesi karşılığında 'mesai saatleri' dışında tomografisinin iki gün sonra çekilebileceği bilgisi verildi. Konuyla ilgili olarak ulaştığımız Cerrahpaşa Hastanesi Tıp Fakültesi Müdürlüğü bir açıklamada bulunmadı.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç söz konusu ‘parayı ver randevuyu al’ uygulamasıyla ilgili olarak, “Yeni sağlık sisteminin özü bu. Bu uygulamada bir suiistimal söz konusu. Hastaneler mesai saatleri dışında eleman çalıştırdıkları zaman böyle bir uygulamaya gidebiliyorlar. Biz İstanbul Tabib Odası olarak bu uygulamaların hepsine karşıyız" ifadesini kullandı.

Sağlık sektörü kaynaklarından alınan bilgilere göre ‘parayı ver randevuyu al’ sistemi VIP hasta olarak adlandırılıyor. VIP hastalar fark ödeyip aylarca beklemek yerine birkaç gün içinde işlerini halledebiliyorlar. Bu uygulamayı yapan bazı üniversite hastaneleri ise ‘Mesai saatleri dışında öğretim üyesi çalıştırdıkları için’ fark aldıklarını belirtiyorlar. Fakat hastalardan alınan bilgilere göre ‘parayla alınan’ randevular bazen saat 20:00’da, bazen de öğleden sonra saat 13:00’da gerçekleşiyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre ise hastalardan erken randevu için böyle bir ücret alınması kamu hastanelerinde yapılan bir uygulama değil. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 11:15

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER