'Hastalar saatlerce acilde bekletilip evine gönderiliyor'

'Sağlık Bakanlığı, yatarak tedavisi gereken hastaların uygun hastanelere yönlendirilmesi için gerekli organizasyonu ivedilikle yapmalıdır'

'Hastalar saatlerce acilde bekletilip evine gönderiliyor'

Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Tufan Tükek'in Covid-19 nedeniyle yoğun bakımların dolduğu uyarısında bulunmasının ardından İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç servise yatması gereken hastalar için hizmet sunulmadığını söyeldi. Kılıç, "Hasta saatlerce acilde bekletiliyor ve evine gönderiliyor” dedi.

İstanbul’daki hastanelerde Covid-19 salgını nedeniyle yoğunluğun arttığı ve servise yatırılması gereken hastaların evlerine gönderildiği uyarısı yapıldı. 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi eski Başkanı Raşit Tükel önceki gün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da çeşitli hastanelerden Covid-19 hastaları için ayrılan servislerin ve yoğun bakım yataklarının dolduğu bilgisi geliyor. Sağlık Bakanlığı, yatarak tedavisi gereken hastaların uygun hastanelere yönlendirilmesi için gerekli organizasyonu ivedilikle yapmalıdır” dedi.

'YATAKLARIMIZ DOLDU YENİ YATAKLAR VE SERVİSLAR AÇIYORUZ'

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek de, “Yoğun bakım hasta sayısı artıyor. Yeni yoğun bakım yataklarını devreye koyuyoruz. Covid-19 için 31 yoğun bakım yatağı ayırmıştık, yataklarımız doldu yeni yataklar ve servisler açıyoruz. Hemen hemen tüm hastanelerde de durum şu an benzer şekilde" açıklamasında bulunmuştu.

'ASKOM HİZMET SUNMUYOR'

BirGün’den Burcu Cansu'ya konuşan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç ise şunları anlattı: “Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil Sağlık Koordinasyon Merkezi (ASKOM) uygulaması kamu hastanesi yoğun bakım servisinde yer kalmadığında devreye giriyor. Yoğun bakımda tedavi olması gereken hasta en yakın kamu ya da özel hastaneye yönlendiriliyor. Fakat serviste yatması gereken hasta için ASKOM hizmet sunmuyor. Hasta saatlerce acilde bekletiliyor ve sonrasında da evine gönderiliyoR. Acil servislerde yatan hasta sayısı her geçen gün artıyor. Hekim hastayı serviste tedavi etmek istemesine karşın boş yatak olmadığı için hastayı evine göndermek zorunda kalıyor. Sağlık Bakanlığı’nın serviste tedavi edilmesi gereken hasta için biran önce devreye girmesi gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 20:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER