Hasta tutuklu Kemal Avcı tahliye edildi

259 gün önce tutuklanan ve mide kanseri tedavisi gören Kemal Avcı tahliye edildi...

 Hasta tutuklu Kemal Avcı tahliye edildi

Hasta tutuklu Kemal Avcı, avukatlarının sağlık sorunları ile ilgili mahkemeye yaptığı başvurunun kabul edilmesinin ardından tahliye edildi.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan ve mide kanseri olan Kemal Avcı'nın avukatlarının, tahliye talebiyle mahkemeye yaptığı başvuru kabul edildi. Avcı, işlemlerin tamamlanması ardından tahliye edildi.

Avukatı Aycan Çiçek ile birlikte cezaevinden çıkan Avcı'yı kapıda yakınları karşıladı. Avcı'nın geçtiğimiz yıl Mayıs ayından bu yana mide kanseri tedavisi gördüğünü ifade eden Avukat Çiçek şunları söyledi:

"Kemal Avcı hastalığının 3'ncü evresindeydi. En son tahliye talep ettik. Talebimizin sonucu değerlendirildi, zaten dosyasında herhangi bir şey yok. Örgüt üyesini sahiplenmekten Türk Ceza Kanunu'nda olmayan bir suç Kemal için üretildi ve onun için tutuklandı. Hakkında örgüt üyeliğinden dava açıldı. Duruşması 10 Eylül'de, ancak hastalığı sebebiyle defalarca tahliye talebinde bulunduk. 3 kere reddedildi, bu kez kabul edildi. Şimdi İstanbul'daki hastanede tedavi süreci devam edilecek" dedi.

Cezaevi sürecinin çok zor geçtiğini belirten 26 yaşındaki Kemal Avcı, "Bu hastalıkla bir gün bile içerde durmamam gerekiyordu. Kendi yasalarına bile uymayan bir hükümet var karşımızda. Son Gezi olaylarında da halka düşmanlığını açıkça belli ediyor. Biz halkın öncüsüyüz, devrimcilik yapıyoruz. Sosyalizm istiyoruz, demokrat insanlarız. Ben işkence gören bir insanı sahiplendim, işkence görmesini istemediğim için hastane önüne gittim ve tutuklandım. Tutuklandığımdan bu yana da sağlık sorunları yaşıyorum. Kanser hastalığımın yanında başka hastalıklarımda vardı. Kanserle birlikte benim için daha zor bir süreç oldu. Cezaevi yönetimimce tedavim engellendi. Mide kanserinin üçüncü aşamaya geldiğini söylüyorlar. Ailemle bu sorunları onların sayesinde aşmaya çalışacağım" diye konuştu.

Avcı'nın tedavisine bundan sonra İstanbul'da devam edeceği öğrenildi. (Ajanslar)

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 16:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER