Hasta tutuklu Erdinç Tülay yaşamını yitirdi

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluyken kansere yakalanan ve Adli Tıp'ın infazın ertelenmesi yönündeki kararına rağmen hastalığının son evresinde tahliye edilen Erdinç Tülay hayatını kaybetti

Hasta tutuklu Erdinç Tülay yaşamını yitirdi

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükmen tutuklu bulunduğu sırada kanser olan ve Adli Tıp'ın infazın ertelenmesi yönündeki kararına rağmen tahliye edilmeyerek hastalığının son evresine kadar bekletildikten sonra tahliye edilen 64 yaşındaki Erdinç Tülay, yaşamını yitirdi.

Erdinç Tülay, HEP, ÖZDEP, DEP, HADEP, DEHAP, Özgür Parti, DTP, BDP ve HDP'de uzun yıllar siyasi faaliyetler yürüttü. İlkin 1993 yılında tutuklanan Tülay 2010 ve 2016 yıllarında da tutuklanarak uzun yıllar cezaevinde kaldı. 

2016 yılında hakkındaki gizli tanık ifadeleri olduğu iddiasıyla tutuklanan Tülay'a cezaevindeyken "Metastatik Akciğer Kanseri" tanısı konuldu. Adli Tıp'ın Tülay’a dair 10 Temmuz’da aldığı kararda “…metastatik akciğer kanseri tanısı ile kemoterapi başlaması gerektiği, 6 ay süre ile cezasının infazının ertelenmesinin uygun olduğuna, infaz erteleme süresi bitiminde tedaviye cevabı, hastalığının son durumu ile yeniden karar verilmesi…” ifadelerine ve Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığının infaza ara verme kararına rağmen Yargıtay'da bulunan dosyası gerekçe gösterilerek uzun süre tahliye edilmedi. 

Hastalığı ilerledikten sonra tahliye edilen Tülay tedavi gördüğü Bitlis'in Tatvan ilçesindeki evinde yaşamını yitirdi.

Tülay'ın cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 15:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER