Hasip Kaplan'dan Kemal Burkay mesajı

BDP ve DTK yönetimi Burkay'a ‘dolaylı’ mesajlar gönderiyor.

Hasip Kaplan'dan Kemal Burkay mesajı

BDP Grup Başkanı Hasip Kaplan, sosyal paylaşım sitesi “twitter”dan Burkay’a mesaj gönderdi. Kaplan, “Hepimiz, ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız ya da yollardaki engelleri kaldıracağız, başka çare yok. Kurtuluş yok tek başına. Böylesi bir ortamda, ülkene hoş geldin Sayın Burkay. 31 yıllık sürgünün, davanın, inancın yolları, yöntemleri farklı olsa da önce biz konuşacağız. Bağış’ın Günay’ın fon gayretleri içinde şov/faydacı yaklaşımları dışında halkımızın gerçeğiyle elbet beraber olacağız, konuşacağız. Halkın arzuladığı zamanı gelmiş fikirlerin önünde orduların duramadığı tarihi anlarda iklimler değişir o zaman bir Wan kediniz de olur” görüşüne yer verdi.

KAPLAN: “BİRAZ BEKLEYELİM”

Konuya ilişkin Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Hasip Kaplan, Burkay ile doğrudan temaslarının olmadığını, zaman içinde diyalog kurulacağına inandığını söyledi. Burkay’ın Diyarbakır’a giderse Kürt siyasi temsilcileriyle görüşeceği yönünde açıklamalar yaptığını belirten Kaplan, “Onun için biraz bekleyelim, biraz ortam rahatlasın, Burkay’ın yoğunluğu azalsın, ondan sonra konuşulur” dedi.

Ancak Burkay’a “akil adam” rolü verilmesi konusunun ayrı değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Kaplan, “Akil insanlar projesini öneren Abdullah Öcalan’dır. Ama bu kişiler üzerinden yürüyecek bir proje
değildir. Akil insanlar farklı kesimlerden, kamuoyu vicdanında temsiliyeti olan insanlar anlamındadır. 74 milyonun üzerinde etkisi olacak kişilerden, emek örgütlerinden, aydınlardan, din adamlarından, Yaşar Kemal’in de içinde yer alacağı bir heyetten oluşmalıdır. Yoksa bir kişi üzerinden yürütülen bir projeyi ifade etmez” dedi.

Burkay’a geçen hafta sonu yapılan kongrede “DTK’ya katılma” çağrısı yapan DTK Sözcüsü Cemal Coşkun, Burkay’ın “Aramızda kan davası yok, DTK ile de görüşürüm” açıklamasını, çağrılarına verilen “olumlu yanıt” olarak nitelendirdiklerini ifade etti. Doğrudan temasa geçilmemesini Burkay’ın “yoğun programına” bağlayan Coşkun, Burkay’ın bulunduğu konum itibarıyla “akil adam misyonu” üstleneceğine ihtimal vermediğini söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN KAYIM
HASAN KAYIM - 7 yıl Önce

Demirtaş Burkayı arayıp hoşgeldin dedimi acaba.
Bu bir merak değil,aralarındaki mesafenin bir göstergesi.
Kürt sorunu için uğraşan bu iki insan biri diğerine hoşgeldin demesi
bemce çok önemli.İnsani ilişki kurulmazsa siyasal ilişki nasıl kurulabilirki.

OYA ERİŞTİREN
OYA ERİŞTİREN - 7 yıl Önce

NİHAYET BİR HOŞGELDİN DEMİŞ...