Hasip Kaplan: ‘İmralı’nın kuryesi Başbakan’

Halkların Demokratik Kongresi “Cezaevleri ifade ve örgütlenme 'suçluları' ile doluyor” dedi…

Hasip Kaplan: ‘İmralı’nın kuryesi Başbakan’

Halkların Demokratik Kongresi, son KCK operasyonunda çoğunluğu avukat birçok kişinin gözaltına alınmasını kınayarak, başta TMK olmak üzere, basın, düşünce ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

 

Nilay VARDAR / BİA

 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcileri, gözaltına alınanların çoğunluğunu avukatların oluşturduğu son Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) operasyonlarını kınayarak, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) baskı politikasına karşı daha güçlü ses çıkarılması gerektiğini belirtti.

 

Cezayir Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri, Sebahat Tuncel, Hasip Kaplan, sanatçı Ferhat Tunç, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Ufuk Uras, Fatma Gök Ümit Şahin, Necmiye Alpay, Erdoğan Aydın, Sami Evren, Zeynep Tanbay, Eren Keskin katıldı.

 

Gencay Gürsoy, meşru bir siyasi partinin akademisinde, kendi uzmanlık alanında ders vermenin dahi suç olduğunu söyleyerek, "Buna ancak 'Putin demokrasisi' denir" dedi. Gürsoy, yaşanan son gözaltı operasyonlarından sonra basına artık bilgi sızdırmak yerine haberlerin yapılarak verildiğine dikkat çekti.

 

"BİRLİKTE YAŞAMAK İSTEDİĞİMİZİ GÖSTERMELİYİZ"

 

Sebahat Tuncel, yarın bu toplantının da ellerindeki KCK şeması içinde aynı avukatlar gibi baskı altına alınabileceğini söyledi.

 

"Kürt sorununun müzakere ve diyalog ile çözülmesi için toplumda büyük bir talep vardı. Ancak bu diyaloğun önü İmralı'da kitlenmiştir. Türkiye için en tehlikelisi Kürtler'in Ankara'da siyaset yapmaktan vazgeçmesi olur. Biz AKP'nin politikasına karşı birlikte itiraz edip birlikte yaşamak istediğimizi göstermeliyiz."

 

Tuncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dersim Katliamı için özür dilemesiyle ilgili "Bir halkın acı tarihi dahi CHP ve AKP arasında siyasi malzeme yapıldı" dedi.

 

Müzisyen Ferhat Tunç ise, Başbakanın ‘özür’ açıklamasına değinerek, özrü samimi bulmadığını ve özür şeklinin de doğru olmadığını dünyada yaşanan örnekler üzerinden dile getirdi. Dersimlilerin ve Kürt halkının acılarıyla dalga geçildiğini belirten Tunç, Dersim’in katliamın yaşandığı dönemde ve günümüzde hâlâ bombalandığını ve zihniyetin değişmediğini söyledi.

 

"DERSİM'DEN TUTANAKLARA GEÇECEK ŞEKİLDE ÖZÜR DİLENMELİ"

 

Hasip Kaplan da AKP'nin zamanında BDP'nin Dersim Katliamı ile ilgili verdiği tüm önergeleri reddedip şimdi  özür dilemesinin iki yüzlü bir tavır olduğunu söyledi.

 

"Başbakan önce Meclis tutanaklarına geçecek şekilde özür dilemeli, Seyit Rıza'nın mezarını göstermeli, Dersim'in adını geri vermeli ve mağdurların kayıpları giderilmeli."

 

“İMRALI’NIN KURYESİ BAŞBAKAN”

 

Hasip Kaplan, son yaşanan gözaltılara ilişkin 3 haberin servis edildiğine dikkat çekti. İmralı’da yapılan görüşmelerde Avukatların ‘kuryelik’ yaptığına dair haberlere tepki gösteren Kaplan, Başbakanın İmralı ile yapılan görüşmelerin kuryesi olduğunu ve Hakan Fidan’ın ise onun memuru olduğunu belirtti. Başbakanın Dersim’e ilişkin ‘özür’ açıklamasına da değinen Kaplan, Dersim katliamını Başbakanın siyasi malzeme yaptığına değindi.

 

"HEDEFTE KÜRTLERİN YANINDA YER ALAN VAR"

 

HDK adına basın açıklamasını okuyan Fatma Gök, operasyonlarla yönetilen bir ülke haline gelen Türkiye'de istibdat dönemini hatırlatan bir pratik sergilendiğini söyledi.

 

"Farklı toplumsal kesimler taleplerini dile getiremiyor. Kimse sokağa çıkamamakta, gazete, parti binaları, belediyeler basılmakta, milletvekilleri, belediye başkanları, aydınlar, akademisyenler tehdit ediliyor. Tutuklu gazeteciler çoğalıyor; cezaevleri ifade ve örgütlenme 'suçluları' ile doluyor"

 

KCK operasyonları ile iki yıldır  Kürtler ve Kürt sorununun demokratik çözümünden yana tutum gösterenlerin hedef haline geldiğini söyleyen Gök, en son uluslararası sözleşmeler yok sayılarak avukatların toplu bir şekilde gözaltına alındığını söyledi.

 

"Başbakan'ın kendisini mahkemelerin yerine koyarak suçlamalarda bulunması gelinen noktanın vehametini gösteriyor. Bu hukuksuzluğa son verilerek KCK tutukluları serbest bırakılmalı, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) başta olmak üzere basın, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmalı."

YORUM EKLE