Haşim Kılıç'tan gazetecilere: Türkiye’de ‘korku iklimi‘ oluşturuluyor, direnin

Anayasa Mahkemesi Başkanı'ndan gazetecilere çağrı....

Haşim Kılıç'tan gazetecilere: Türkiye’de ‘korku iklimi‘ oluşturuluyor, direnin

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türkiye’de bir ‘korku iklimi‘ oluştuğunu söyleyip gazetecilere, “Direnin, pes etmeyin” çağrısında bulundu.

Haşim Kılıç, Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) ortak misyonuyla görüşmüştü.

Emre Kızılkaya’nın Hürriyet'te yer alan haberine göre, Kılıç IPI-CPJ heyetine şu mesajları verdi:

"En önemli, birinci derecedeki özgürlük, ifade özgürlüğüdür. Hatta bence aşırı olacak ama yaşam hakkından bile daha fazla değere sahiptir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile Türk yargısı arasında ciddi anlayış farklılığı çıkıyor. Avrupa hukuku, ifade özgürlüğünün sınırlarını çok şok edici, rahatsız edici, huzur kaçırıcı ifadeleri de kapsayacak şekilde çizer. Sıkıntı son tahlilde bu davaların Türkiye’de bu anlayışı içselleştirememiş yargı mensuplarının önüne gelmesiyle çıkıyor.

Avrupa Konseyi ile Türk hakim ve avukatların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları konusunda bilgilendirilmesi için üç yıllık bir projeye başlıyoruz. Yargı mensupları konusunda dile getirdiğim sorunun böyle çözüleceğini ümit ediyorum.

2010 anayasa değişikliği ile AYM’ye bireysel başvuru hakkı tanınması bir şanstır. Çünkü AYM’nin ifade özgürlüğü meselesine bakışı tam da AİHS ile AİHM’in bakışıyla örtüşüyor. Twitter ve Youtube kararları buna örnektir. Özgürlük alanlarını açtıktan sonra kapatmak zordur. Ben arkadaşlarıma güveniyorum; bizden sonra da AYM’nin görevi özgürlük alanını genişletmek olacaktır.

Beni endişelendiren konu, Türkiye’de giderek artan kin ve nefret söylemi. Bu iklimin oluşmasında siyaset kurumlarının sorumluluğu var. Bu sorunun siyasi tansiyonun düşmesiyle azalacağını tahmin ediyorum.

Bu ortamda oluşan korku iklimi gazetecileri de etkiliyor. Temel hak ve özgürlükler konusunda mücadele gerekir. Gazeteciler de direnmeli. Pes etmemeleri gerekir."

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 17:14

YORUM EKLE
YORUMLAR
ibrahim goksu
ibrahim goksu - 6 yıl Önce

kilicdaroglu dogru soylemis bu zat hukukcu degil gugukcu,fetosun palisi....

SIRADAKİ HABER