'Haram parayı heykele yatırmam' diyen Aksoy'a Erdoğan'a hakaretten dava!

Heykeltraş Mehmet Aksoy hakkında 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi

'Haram parayı heykele yatırmam' diyen Aksoy'a Erdoğan'a hakaretten dava!

'Ucube Davası' olarak bilinen davanın ardından verdiği röportajda, "Davada kazandığınız parayla yeni heykeller yapacak mısınız?" sorusuna, "Haram parayı heykele yatırmam" şeklinde cevap vererek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle heykeltıraş Mehmet Aksoy’un 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

Taraf'ta yer alan habere göre İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı aracılığıyla şikayet dilekçesi sunduğu belirtildi.

Dilekçede, kamuoyunda "Ucube Davası" olarak bilinen davada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, heykeltıraş Mehmet Aksoy’a 10 bin TL tazminat ödemesine karar verildiği anlatıldı.

Dilekçede, henüz kesinleşmeyen karardan yola çıkılarak sorulan "Davada kazandığınız parayla yeni heykeller yapacak mısınız?" sorusunu Aksoy’un "Haram parayı heykele yatırmam" şeklinde yanıtladığı belirtilerek, bu sözle Cumhurbaşkanı’na hakarette bulunduğu iddia edildi.

İddianamede, heykeltıraş Mehmet Aksoy’un Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan 1 yıl 2 aydan, 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi. İddianame kabul edilirse, Aksoy Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret gibi bir kastının olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğu 8 Ocak 2011 tarihinde Kars’ta yaptığı mitingte, İnsanlık Anıtı’na ‘Ucube’ demiş ve daha sonra anıt yıkılmıştı. Bunun üzerine, heykeltıraş Mehmet Aksoy da avukatları aracılığıyla Erdoğan aleyhine tazminat davası açmıştı. Aksoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Kars’ta yaptığı heykele ‘Ucube’ diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin TL tazminat kazanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 19:26

YORUM EKLE
YORUMLAR
Reso Kurmanc
Reso Kurmanc - 6 yıl Önce

küstah senin yaptigin heykel zaten haram, sen ne sacmaliyorsunuz sana mustahak olmus .

reso Kurmanc
reso Kurmanc - 6 yıl Önce

kendimi yok edecegime senin gibi soytarilari yok edip sebap islerim.dinsizleri haksiz olduklari halde savunmak zorundamiyim.ben bir kürdistanliyim ve haktan yanayim.

Kekom
Kekom - 6 yıl Önce

Reso eminim sende bu dünyada haramsın. Bence kendini yok et

SIRADAKİ HABER