Hapishanede ölü bulunan savcının kızı: Bu intihar değil cinayettir

Savcı Seyfettin Yiğit, geçen perşembe gecesi iddiaya göre kendini iple hapishanedeki tuvalete astı

Hapishanede ölü bulunan savcının kızı: Bu intihar değil cinayettir

Bursa'da Fethullah Güen soruşturması kapsamında tutuklanan ve kaldığı cezaevinde tuvalette kendini iple astığı öne sürülen Cumhuriyet Savcısı 50 yaşındaki Seyfettin Yiğit, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

"Babam Fethullahcı değil Süleyman Efendi Cemaati mensubuydu" diyen Seyfettin Yiğit'in kızı Ayça Yiğit, "Bu intihar değil cinayettir. Kendisi bunu yapacak bir insan değildir" dedi.

Bursa'da 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından yoğunlaşan FETÖ/PDY operasyonu kapsamında gözaltına alınan Bursa Cumhuriyet Savcılarından Seyfettin Yiğit, 20 Temmuz'da gözaltında tutulan diğer hakim ve savcılarla birlikte çıkartıldığı nöbetçi mahkemece, 'Terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklanarak H Tipi Cezaevi'ne kondu.

Burada tutuklu bulunan Savcı Seyfettin Yiğit, geçen perşembe gecesi iddiaya göre kendini iple cezaevindeki tuvalete astı. Evli ve 4 çocuk babası olan Yiğit'in cansız bedeni koğuş arkadaşları tarafından sabah saat 05.30'da bulundu.

Bursa Adli Tıp Kurumu'nda otopsisi yapılan Seyfettin Yiğit'in cenazesi öğlen saatlerinde Emir Sultan Camii'ne getirildi. Burada yapılan cenaze törenine, Seyfettin Yiğit'in eşi Ayşe İlknur, çocukları Ayça, Emir Alp, Onur Alp ve Ayşegül Yiğit ile akrabaları, arkadaşları ve bazı avukatlar katıldı.

‘İNTİHAR DEĞİL CİNAYETTİR’

Cenaze töreninde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Seyfettin Yiğit'in kızı 16 yaşındaki Ayça Yiğit, "Babam Fethullahçı değil, Süleyman Efendi Cemaatti'ndendi" dedi.

Babasının hayatı boyunca Fethullah Gülen örgütünün karşısında olduğunu belirten Ayça Yiğit, "Kendisinin şehitlik mertebesine yükseldiğine inanıyorum. Bu intihar değil cinayettir. Kendisi bunu yapacak bir insan değil" diye konuştu.

Açıklamalarında, babası Seyfettin Yiğit'in, tutuklandıktan sonra cezaevinde, birçok mektup yazdığını da belirten Ayça Yiğit, "Kurban Bayramı nedeniyle babam ile açık görüş yaptık. Durumu bayağı iyiydi. Kötü değil. Konuşmalarımızda bize mektuplar yazdığını ve bunları yavaş yavaş göndereceğini söyledi. Babam bu mektupları son anda yazmadı. Bu mektuplar bir gecede yazılacak mektuplar değil. 3-4 tane var. Cumhurbaşkanına da yazmış mektup. Bakalım bekliyoruz. Almadık mektupları. Ama onlar intihar mektubu değil kesinlikle" dedi.

Cenaze töreninde Ayşe İlknur Yiğit, eşinin çocuklarını ahlaklı bir şekilde yetiştirdiğini belirtirken, 11 yaşındaki oğlu Emir Alp Yiğit ise babasına atılı suçların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

"Babam onurlu ve şerefli bir savcıydı" diyen Emir Alp Yiğit, "20 yıllık savcıyı içeri alıp 20 yıllık suçluları dışarı saldılar" dedi.

İstanbul'dan Bursa'ya 3 yıl önce tayin olan Bursa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi savcılarından Seyfettin Yiğit'in cenazesi daha sonra katıların saf tuttuğu namazının ardından omuzlarda taşındıktan sonra Emir Sultan Mezarlığı'na defnedildi.

Seyfettin Yiğit'in intihar iddialarıyla ilgili soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülüyor.

(BirGün)

YORUM EKLE
YORUMLAR
alperen öztürk
alperen öztürk - 2 yıl Önce

fetö yu yaratan da uçuranda fetöye darbe girişimi yaptıranda...belli; işitin hlfsi. alman faşzmnin başlaması için alman parlamentosunun yakılması gerekiyordu.almanya parlamentosu (reichstag) 27 şubat 1933 gecesi yakıldı. hitler,....dnmi aklıma geldi..... azınlık hükümetindeydi.dünya var olduğundan beri halkların kutsal değerlerini, çeşitli iktdrlar ve ya ksmler ; halklara karşı halkların kutsallarını afyon olarak kullanmıştır. işçi emekçi sınıfı /proleterye) hep sümrülmştür, ve kapitalizim hiçbirzman ....izin vermez...hep fşsmi canlı tutuar; çünkü kapitalizmin ruhu üzü bu dur kurtuluşu budur.........avrupa ortaçağında olduğu gibi ve şimdi orta doğu orta çağında olduğu gibi........her gün bir yelrerde kadınlar tecavüze uğramakta saldırıya uğramakta.....insanlar katliamlardan kıyımlardan geçmekte geçirilmekte............