Hande Kader cinayetinde şüpheli bir kişi tutuklandı

Şüpheli 19 Ekim tarihinde İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklandı

Hande Kader cinayetinde şüpheli bir kişi tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şiddet gördükten sonra vahşice katledilip yakılan ve cesedi Zekeriyaköy’de yol kenarına bırakılan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader cinayetinde şüpheli bir kişi hakkında tutuklama talep etti.

Şüpheli 19 Ekim tarihinde İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklandı. Cumhuriyet Savcılığı’nın talebiyle İstanbul 12. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararıyla soruşturma hakkında gizlilik kararı verildiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, Hande Kader, 2015 yılında Taksim’de düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde polisin eylemcilere karşı tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı ile müdahale ettiği sırada, TOMA’nın karşısına oturarak polis şiddetine karşı direndiği anlarla kazındı hafızalara.

Bu direnişinden tam bir yıl sonra 6 Ağustos 2016’da Kader’in kayıp olduğu ve kendisinden haber alınamadığı öğrenildi.

Kader’in cansız bedeni ise 13 Ağustos günü Zekeriyaköy’de yol kenarında bulundu. Kader’in tanınmaz halde olan cesedi arkadaşı tarafından güçlükle teşhis edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı cinayetle ilgili soruşturma başlattı.

Hande Kader’in cesedinin bulunduğu bölgede kayda değer delilin bulunmadığı ve herhangi bir baz istasyonuna erişim sağlanamadığı için soruşturma sürecinin uzadığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 11:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER