Hakkari Valiliği'nden işkence açıklaması: Direnenler derdest edilerek gözaltına alındı

Hakkari'de 36 köylüye işkence yapıldığı iddia edilmişti

Hakkari Valiliği'nden işkence açıklaması: Direnenler derdest edilerek gözaltına alındı

Hakkari Valiliği, Şemdinli ilçesinde gözaltına alınan vatandaşlara işkence yapıldığı haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

Valilik, açıklamasında güvenlik görevlilerine direnen kişilerin 'derdest' edilerek gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamada haberlerin tamamen asılsız olduğu iddia edilirken 'terör örgütü propagandası yapma maksadı taşıdığı' savunuldu.

Valiliğin açıklaması şöyle:

"Güvenlik güçlerimiz tarafından İlimiz Şemdinli İlçesi Altınsu Mahallesinde 05.08.2017 günü icra edilen operasyon esnasında açılan ateş sonucu 1 Polis Memurumuz Şehit olmuş, bunun üzerine ateşin geldiği değerlendirilen bölgelerde bulunan şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar, ancak bu esnada güvenlik güçlerimize direnen şahıslar da yetkiler dahilinde zor kullanılarak derdest edilmişlerdir. Daha sonra gözaltına alınırken darp edildikleri iddiası ile Savcılık Makamına müracaat eden 10 vatandaşımızın işlemleri devam etmekte olup, bunlar arasında kadın bulunmamaktadır. Ayrıca kusuru olan personel tespit edilirse haklarında gerekli idari tahkikat da yapılacaktır. Bunun dışında bazı haber ajanslarında ve sosyal medyada Güvenlik Güçlerinin vatandaşlarımıza işkence yaptığı yönündeki haberler tamamen asılsızdır ve terör örgütünün propagandasını yapma maksadını taşımaktadır."

NE OLMUŞTU?

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı 2 bin nüfuslu Altınsu köyünde  5 Ağustos'ta asker ve polisin katılımıyla başlatılan operasyonda 1 özel hareket polisinin yaşamını yitirmesinin ardından köy ablukaya alınmıştı. Gözaltına alınan 36 köylüye işkence yapıldığı öne sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 17:42
YORUM EKLE