‘Hakan Fidan Kerkük harekatına katıldı’ iddiası

Kerkük’e düzenlenen harekâtta Hakan Fidan ile Kasım Süleymani’nin yer aldığı iddia edildi

‘Hakan Fidan Kerkük harekatına katıldı’ iddiası

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Sözcüsü Sadi Ehmed Pire, 16 Ekim’de Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri tarafından Kerkük’e başlatılan harekâtta İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)  Müsteşarı Hakan Fidan’ın yer aldığını öne sürdü.

Karınca’nın haberine göre, Erbil’de bir basın açıklamasında konuşan Sözcü Pire, 16 Ekim’de Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri tarafından Kerkük’e başlatılan harekâtı Hakan Fidan ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin komuta ettiğini öne sürdü.

NE OLMUŞTU?

Yüzde 92 ‘Evet’ ile sonuçlanan bağımsızlık referandumunun ardından Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında tırmanan gerilim Kerkük’te çatışmaya dönüşmüştü.

16 Ekim’de Kerkük’e Haşdi Şabi ile birlikte ilerleyen Irak ordusu, Peşmerge’nin çekilmesiyle kentte denetimi eline almıştı.

Peşmergelerin geri çekildiği noktalara ise Haşdi Şabi güçleri yerleştirilmişti.

Kerkük’e yönelik saldırı öncesinde, Haşdi Şabi’ye verdiği destekle bilinen İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin ‘Bağdat ile Erbil arasındaki gerilimi düşürmek için’ bölgede bulunduğu ileri sürülmüştü.

Harekat sürerken de ‘gölge komutan’ olarak da bilinen ve İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e yakın olan Süleymani’nin harekata komuta ettiği öne sürülmüştü.

ABD’nin eski Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, İran Pasdaran Ordusu’na bağlı milislerin Kerkük’e saldırdığını söylemiş, CNN International da geçtiği bilgide Haşdi Şabi ve Irak ordu güçlerine Kasım Süleymani’nin komuta ettiğini duyurmuştu.

Harekat karşısında Türkiye’nin tutumu ise Bağdat’tan yana olmuştu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak merkezi hükümetinin yanında yer alınacağı mesajı verilmişti:

Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 08:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER