Hak ve Meslek Örgütleri’nden Belediyelere 'Kayyum' yasasına tepki

Diyarbakır’da 69 hak ve meslek örgütü, belediyelere kayyum atanmasını öngören tasarıya tepki gösterdi

Hak ve Meslek Örgütleri’nden Belediyelere 'Kayyum' yasasına tepki

Diyarbakır’da insan hakları ve meslek örgütleri bugün, belediyelere kayyum atanmasını öngören değişiklikle ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldükten sonra, bugün 14:00’te başlayacak Meclis Genel Kurul gündemine alındı.

Tasarıya göre, belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin “terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları” nedeniyle görevinden uzaklaştırılması veya tutuklanması halinde içişleri bakanı ya da vali bu kişilerin yerine bir kişiyi görevlendirebilecek. 69 imzalı basın açıklamasında, “seçilmiş yerel temsilcilerin kayyum yoluyla görevlerinden alınmasının, milyonlarca seçmenin iradesini de tanımamak anlamına geldiği” ifade edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), belediyelerin işlem yapma yetkilerinin ellerinden alınmasına yolu açan kanun tasarısına karşı açıklama yapmıştı.

‘ONLARCA BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYESİ TUTUKLU’

Bugün saat 12:00’de Diyarbakır Barosu Adli Yardım Binasında düzenlenen basın açıklamasında özetle şunlar söylendi: “Torba yasası ile halkların iradesiyle seçilmiş belediyelere yönelik kayyum atamaları Meclis Genel Kurulunun gündemine alındı.

“Daha önce milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik çıkarılan yasaların, ülke demokrasisine hiçbir katkı sağlamadığı ortada iken şimdi de yerel yönetimlere yönelik yasalar çıkarılmak isteniyor.

“2015 yılının ortalarından itibaren seçimle iş başına gelmiş onlarca belediye başkanı ve meclis üyesi, çeşitli gerekçelerle gözaltına alındı ve tutuklandı. “Seçimle işbaşına gelmiş belediyelere kayyum atanması, hukukun evrensel ilkelerine, uluslararası sözleşmelere ve ulusal yasalara da aykırıdır. Hukuk ilkeleri ve Anayasanın izin vermediği kayyum atama engelini gidermek için torba yasa çıkarmak başlı başına hukuka aykırı.

‘HER FIRSATTA SANDIĞI İŞARET EDEN İKTİDARIN SANDIĞI TANIMAMASI ÇELİŞKİ’

“Halk tarafından seçilmiş yerel temsilcilerin kayyum yoluyla görevlerinden alınmaları demek, milyonlarca seçmenin iradesini de tanımamak anlamına gelir. Her fırsatta sandığı işaret eden siyasal iktidarın, sandıktan çıkan iradeyi tanımaması kendi söylemleriyle çelişir.

“Çatışmalı ortamda yıkılan kentler ve sit alanlarının yerel yönetimler ve kent dinamiklerini devre dışı bırakarak, merkeziyetçi bir anlayışla yeniden inşa sürecine girmek, halk iradesi ve çoğulcu demokrasi anlayışı ile bağdaşmaz.

“15 Temmuz'daki darbe girişimini önleme konusunda inisiyatif alan Türkiye halklarına, bugün özellikle Kürt coğrafyasındaki halkların iradesine yönelik yapılan yasa çalışmalarının altı defaatle çizilerek demokratik yaşam çizgisine hizmet etmemiş olduğunu belirtmek isteriz.

İMZACI ÖRGÜTLER

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği, Diyarbakır Barosu Diyarbakır, Tabip Odası Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Sanayici İş Adamları Derneği, Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği, Güneydoğu Teksitci İş Adamları Derneği, Ortadoğu Sanayici Ve Girişimci İş Adamları Derneği, Mazlum - Der, Temizlik Ve Sosyal İş Verenler Derneği, Doğu Ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği, Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Harita Ve Kadastro Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi, Kimya Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Jeofizik Mühendisleri Odası, Diyarbakır Bölge Temsilciliği Peyzaj Mimarları Odası Diyarbakır Bölge Temsilciliği , İç Mimarları Odası Diyarbakır Temsilcisi, Disk/Enerji-Sen Diyarbakır Temsilciliği, Disk/Güvenlik-Sen Diyarbakır Temsilciliği, Disk Diyarbakır Bölge Temsilciliği, Eğitimsen Diyarbakır 1 Nolu Şube, Eğitimsen Diyarbakır 2 Nolu Şube, Eğitimsen Diyarbakır 3 Nolu Şube, Ses Diyarbakır Şubesi, Bes Diyarbakır Şubesi, Tümbelsen Diyarbakır Şubesi, Habersen Diyarbakır Şubesi, Yapıyolsen Diyarbakır Şubesi, Tarımorkamsen Diyarbakır Şubesi, Esm Diyarbakır Şubesi, Bts Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Mali Müşavir Odası, Ortadoğu Sanayici Ve Girişimci İşadamları Derneği, Kamu Emekçileri Konfederasyonu, Diyarbakır 78'liler Dayanışma Ve Araştırma Derneği, Pirsultan Abdal Derneği, Engelliler Meclisi, Ekoloji Meclisi Kadın Akdemisi Ceren Kadın Derneği, Selis Kadın Merkezi Dikasum Sarmaşık Derneği, Göçder, Tuhad-Fed, Diyar Tuhad-Der,  Diayder, Kürdi-Der, Kürt Enstidüsü Rojava Yardımlaşma Derneği, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Özgür Gazete Cemiyeti Derneği, Barış Anneleri Meclisi, Meyader, Genel İş 1, Genel İş-2, Dik, Diyabakır 1.Sanayi Sitesi Yönetimi, Diyabakır 2.Sanayi Sitesi Yönetimi, Diyabakır 3.Sanayi Sitesi Yönetimi.

(Kaynak: Bianet/ Fotoğraf: Sertaç Kayar)

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 14:46
YORUM EKLE