Hacı Lokman Birlik'in soruşturması 2 yıldır tamamlanmadı, polisler ise halen görevde

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Görevden men edildi” demişti

Hacı Lokman Birlik'in soruşturması 2 yıldır tamamlanmadı, polisler ise halen görevde

Şırnak’ın Dicle Mahallesi'nde 3 Ekim 2015 tarihinde öldürülen ve ardından bedeni akrep tipi zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma henüz tamamlanmadı.

Birlik ailesi avukatları, Birlik’i yaralı haldeyken öldüren polisler hakkında "Kasten öldürmek", zırhlı araçla sürükleyenler hakkında "Kişinin hatırasına hakaret etmek" ve "Görevi kötüye kullanmak", olayı gören diğer polisler hakkında ise "İşlenen suçu bildirmemek", "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Ancak Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, telsiz, görüntü ve birçok kanıta rağmen polisler hakkında sadece "Kişinin hatırasına hakaret etmek" suçlamasıyla soruşturma başlattı. 

POLİSLER HALEN GÖREVDE

"Kişinin hatırasına hakaret etmek" iddiasıyla 6 polis hakkında başlatılan soruşturmada savcılığın polislerin ifadelerinin alması talebine aylar sonra cevap verildi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Görevden men edildi” dediği polislerin halen farklı Emniyet Müdürlüklerinde görevde olduğu ortaya çıktı. 
 
Savcılığa ifade veren polislerden 5’i Birlik’in sürüklendiği zırhlı araçta görevli olmalarına rağmen olay gecesi sosyal medyada paylaşılan görüntüleri kimin çektiğini ve paylaştığını bilmediklerini kaydetti. İfadesi alınan 6 polisten sadece biri Birlik’in zırhlı araç ile sürüklenirken fotoğrafını çektiğini ancak kendisinin sosyal medyada paylaşmadığını kaydetti. Birlik’in sürüklenmesi kararını veren ve daha önce sadece telsiz kodları dosyada yer alan polislerin ise kimlikleri tespit edildi. 
 
Dosyada tüm deliler toplanmasına rağmen iddianame hazırlamayan savcılık ise idari soruşturmanın sonuçlanmasını beklediğini ifade ediyor.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 20:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Firat
Ali Firat - 4 yıl Önce

Kahrolsun her türlü faşizme lanet olsun direnerek yaşami yaratanlara and olsun direnerek kazanacağimizdan kimse şüphe etmesin

umut inal
umut inal - 4 yıl Önce

yorum yazmaktan korkar hale geldik yaşasın insanca yaşamak

Sirvan
Sirvan - 4 yıl Önce

Yorum yapmaya gerek varmi.selahattin demirtasin dedigi gibi bu fotografa iyi bakin.

Mahsun
Mahsun - 4 yıl Önce

Böyle kardeşliğin canı cehenneme

SIRADAKİ HABER