Hacı Birlik'i yerde sürükleyen 6 polisin ifadesi alınacak

Hacı Lokman Birlik soruşturmasına dair 6 polis ifade verecek

Hacı Birlik'i yerde sürükleyen 6 polisin ifadesi alınacak

Şırnak'ta polisler tarafından öldürülen sonra cenazesi zırhlı aracın arkasına bağlanarak yerlerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik'e dair yürütülen soruşturmada, savcının bir aydır Emniyet'ten isimlerini istediği polislerin isimleri savcılığa yeni ulaştı.

Emniyetin isimlerini ilettiği 6 polis, önümüzdeki hafta savclığa çağrılıp olayla ilgili ifadeleri alınacak. Birlik ailesinin avukatı Büşra Demir, adil bir yargılama yapılabilineceğinden pek ümitli olmadıklarını dile getirdi.

DİHA'nın haberine göre, Hacı Lokman Birlik'e ilişkin Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açtığı soruşturmada, savcılığın olay günü görevli olan polislerin isimlerini talep ettiği Şırnak Emniyet Müdürlüğü, polislerin isimlerini ancak bir ay sonra savcılığa iletti. Savcılığın bu talebine, Emniyet'in aradan geçen sürede ısrarla cevap vermemesi üzerine Birlik'in avukatlarının emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıkları sırada 6 polisin ismi savcılığa iletildi.

Savcılığın sadece akrep aracı içerisindeki polisleri soruşturma kapsamına alması avukatların tepkisine neden olurken, isimleri iletilen bu 6 polisin de önümüzdeki hafta savcılığa çağrılarak ifadelerinin alınması bekleniyor.

Aile avukatlarından Büşra Demir, görevli tüm polislerin isimleri konusunda emniyet ve savcılığın bilinçli bir politika izlediğini dile getirdi. Demir, "Buradan tam bir ay önce katledildi. İsimler bir gün de gelebilirdi. Biz defalarca talep ettik, ancak isimler verilmedi. Savcılık, 'Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazdığını ancak isimleri göndermediği için ifadeye çağıramıyoruz' diyordu. Gelinen nokta da 6 polis ismi savcılığa iletilmiş. Ancak yeterli değil" dedi.

'ONLARCA POLİS SORUMLU'

Savcılığa iletilen 6 polisin Birlik'i sürükleyen akrep içerisinde olan polisler olduğunu ifade eden Demir, "Orada onlarca polis vardı. Biz hepsinin değişik suçlardan yargılanması gerektiğini ifade ettik. O yüzden hepsinin isim listesi gelmeli. Ve hepsi ifade vermeli" dedi.

Savcılığın sadece "kişinin hatırasına hakaret" suçundan soruşturma açtığını da hatırlatan Demir, olayda "kasten adam öldürmek", "işkence", "görevi kötüye kullanma" ve "suçu bildirmeme" gibi değişik çok suçun olduğunu belirtti.

Demir, savcılığın olayı basitleştirse de ortada bir vahşetin söz konusu olduğunu da kaydetti. Demir, "Oradaki tüm polis ve amirler olaya sessiz kalmış. Çok sayıda polis cenaze başında fotoğraf çekiyor. Bu suç işlendiğinde müdahale etmeyen herkes suçludur" diye konuştu.

Olaya dair adil bir yargılamadan pek ümitli olmadıklarını yönündeki kaygılarını da dile getiren Demir, yerel mahkemede sonuç alamamaları halinde uluslararası mahkemelere başvuracaklarını aktardı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 09:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

ceza alcaklarii ummak bile zavallica olur kulak cekip halti yediniz niye videoya cekiyodunuz dencek

SIRADAKİ HABER