Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri başladı: Biz Anadolu gibi yaşıyoruz

Törene katılan çok sayıda kişi sabahın erken saatlerinden itibaren Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret etti

Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri başladı: Biz Anadolu gibi yaşıyoruz

56. Ulusal 30. Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Ekinlikleri yoğun katılımla başladı. Anma etkinliklerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı katıldı.

Törene katılan çok sayıda kişi sabahın erken saatlerinden itibaren Hacı Bektaş Veli türbesini ziyaret etti.

“HACIBEKTAŞI’I SİZLERE YAKIŞIR HALE GETİRECEĞİZ”

İmamoğlu da sabah saatlerinde Hacıbektaş’a ulaşarak Hacı Bektaş Türbesi’ne gitti. Burada yoğun bir ilgiyle karşılaşan İmamoğlu, 300 metrelik yolu yaklaşık bir saatte kat edebildi. İmamoğlu burada, “Hacıbektaş’ı sizlere yakışır hale getireceğiz” dedi.

“HÜNKAR HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ GELECEK NESİLLERE AKTARMAYA DEVEAM EDECEĞİZ”  

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, “Bizler Hünkar Hacı Bektaşi gönül dostları olarak daha fazla okuyarak, bilimin ışığında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda Hünkar Hacı Bektaş Veli’yi anlamaya, gelecek nesillere aktarmaya sonuna kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

"DEVLET ALEVİ KATLİAMLARINDAN DOLAYI ÖZÜR DİLESİN" 

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül Alevilerin taleplerinin yer aldığı bildirgeyi okudu. Alevilerin haklarının verilmesini istediklerini belirten Güzelgül, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar uygulansın. Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin. Munzur’da, Kaz Dağları’nda katliam son bulsun” dedi.

MUSA EROĞLU: BİZ ANADOLU GİBİ YAŞIYORUZ  
Öte yandan törende sanatçı Musa Eroğlu’na Hacı Beştaş Dostluk ve Barış Ödülü verildi. Ödülü Eroğlu’na CHP lideri takdim etti. Eroğlu burada yaptığı konuşmada, “Hacı Bektaş’ın anma törenlerinde akademik insanların burada olması büyük kazanç. Biz zaten Anadolu gibi yaşıyoruz. Bizi ellimizden tutup kültürel olarak bir yere taşıyacak insanlara ihtiyacımız var. Hepimiz biz buralıyız. Burada mücadele edeceğiz ve kazanacağız. Tarihe bakıyorsun kim var Dadaloğlu. Biraz daha beride Köroğlu. Biraz daha beriye geliyorsun Musa Eroğlu var, Kemal Kılıçdaroğlu var. Biraz daha beriye geliyorsun İmamoğlu var. Sizleri seviyorum. Bu ödülü sizin için alıyorum” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 22:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER