Haberal ve Balbay'a ŞOK!

Savcılar Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye talebine ret yönünde görüş bildirdi…

Haberal ve Balbay'a ŞOK!

CHP'den milletvekili seçilen Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye taleplerine ilişkin savcılık görüşünü açıkladı. Savcılar Nihat Taşkın ile Mehmet Ali Pekgüzel'in tahliye talepleri için ret yönünde görüş bildiği öğrenildi.

TAHLİYELERİNİ TALEP ETTTİLER
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal' CHP'den Zonguldak milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay'ın ise İzmir milletvekili seçilmesinin ardından avukatları tahliye dilekçesi sunmuştu. Mazbata ile birlikte sunulan dilekçeler davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirmeye alındı.

SAVCILAR: TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLSİN
Tahliye talepleri ile ilgili mahkemenin savcıları Nihat Taşkın ile Mehmet Ali Pekgüzel'e de görüşleri sorulmuştu. Gün boyu değerlendirmelerini yapan iki savcının 'tahliye taleplerinin' reddedilmesi yönünde görüş bildirdiği öğrenildi. Savcıların ret yönündeki görüşlerine ise Anayasanın 83/2 maddesinin göndermesiyle 14. madde gerekçe gösterdikleri belirtildi.

ANAYASANIN 83/2. MADDESİ
Anayasanın 83/2. maddesi ise şöyle: "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla anayasanın 14. Maddesi'ndeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak bu halde yetkili makam durumu hemen ve doğrudan doğruya TBMM'ye bildirmek zorundadır."

ANAYASANIN 14. MADDESİ
Anayasa'nın 'Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması' başlığı altındaki 14. madde ise şöyle: "Anayasa'da yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasa'yla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasa'da belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz. Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir."

MYNET

YORUM EKLE