Gümüşlük’te SİT alanı arazilerin satın alınması endişe yarattı

Satın alınan arazilerin 128 dönüme ulaştığı iddia ediliyor

Gümüşlük’te SİT alanı arazilerin satın alınması endişe yarattı

Muğla’nın Bodrum İlçesi Gümüşlük Mahallesi’nde içinde arkeologların kullandığı kazı evi bulunan 1’nci derece sit alanı içindeki bazı arazilerin iktidara yakın iş adamı Volkan B. tarafından satın alındığı iddia edildi. Oyuncu Salih Güney konuyla ilgili “Son birkaç yıldır Gümüşlük’te korkunç şeyler oluyor. Satın alınan araziler 128 dönüme ulaştı. Arazilerin SİT’ten kurtarılarak, 250’nin üzerinde villa yapılmasından endişe ediyoruz” diye konuştu.

GÖREVE ÇAĞIRDI

Güney, konuyla ilgili olarak yetkili kurumlara yazılar yazarak durumu öğrenmeye çalıştığını ancak tatmin edici yanıtlar alamadığını söyledi. Gümüşlükte yapılan yanlışlara karşı çıkmak, doğayı koruma altına almak ve çeşitli etkinlikler yapmak üzere kurduğu Myndos Antik Kenti Koruma ve Yaşatma Derneği’ni kapatan ünlü aktör Salih Güney yetkilileri göreve çağırdı.

İMZA TOPLADIK

Güney sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası 1. derece sit alanı. Burada ancak koyunlar otlatılabilir. İnşaatın yapılması imkansız. Bakir bir yer. Fakat duyduğumuza göre hükumete yakınlığıyla bilinen iş adamı Volkan B. köylülerin elinden 128 dönümlük araziyi satın almış. Çay bahçesi bile yapamaz. SİT derecesi mi düşürülerek imara açılacak? İnsanın aklına çok değişik sorular geliyor. İmza topladık, ama netice alamadık.”

BİR VİLLAYI 2 MİLYON DOLARA SATARLAR

Gümüşlük’ün bakir ve dünya harikası olan bir yer olduğunu söyleyen Salih Güney “Önce restoran açacaklar diye duyduk” dedi. Güney sözlerini şöyle sürdürdü: “128 dönüm çok büyük bir alan. Buraya 250 tane çok lüks villa yapmak mümkün. Bunların tanesi en kötü ihtimalle 2 milyon dolardan satılabilir. Rantı düşünün artık.”

Haber: Ayhan Karahan


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER