'Gül'ün talimatı var, sizin türdeki insanları alamıyoruz'

Ankara'daki Kızılay AVM, trans kadınların girişini bu ifadeyle engelledi...

'Gül'ün talimatı var, sizin türdeki insanları alamıyoruz'

Ankara’nın göbeğindeki Kızılay Alışveriş Merkezi, kurum kararı aldıkları gerekçesiyle trans kadınların girişini engelledi.

“CUMHURBAŞKANININ TALİMATI VAR”

Kaos GL'den Ömer Akpınar'ın haberine göre; dün akşam saatlerinde Kızılay AVM’de buluşmak için sözleşen üç trans kadın güvenlik görevlilerinin engeline takıldı. AVM’nin teras katında kendilerini bekleyen arkadaşları Yasmin’in yanına gitmek isteyen Asena ve Hazal, güvenlik görevlileri tarafından içeriye alınmadı. Güvenlik amirinden alınmama gerekçelerini öğrenmek istediklerinde ise “Cumhurbaşkanı Gül’ün talimatı var, sizin türdeki insanları almıyoruz” cevabıyla karşılaştı. Bunun üzerine Asena ve Hazal, yaşadıkları hak ihlaliyle ilgili herhangi bir şikayette bulunmadı.

Olaydan habersiz Hazal’ı arayan Bihter ise, arkadaşını morali bozuk bir halde buldu. Durumu öğrendiğinde sinirlenen Bihter, arkadaşlarıyla birlikte bugün Kızılay AVM’nin yolunu tuttu. “Güvenlik görevlisine elimi uzattım, başta elim havada kaldı. Sonradan ucundan zoraki tuttu,” diyen Bihter, arkadaşlarının cinsiyet kimliklerinden ötürü uğradığı ayrımcılıkla ilgili AVM girişindeki güvenlikle konuştu.

ASENA, HAZAL VE BİHTER

“Dünkü sözlerini hatırlattığımızda ‘ben Cumhurbaşkanı demedim, kurum olarak karar aldık’ dedi. ‘Feminenimsi, travesti, kafasında peruğu olan, aykırı bir görüntüye sahip olan’ hiç kimseyi almayacaklarını söylediler.”  

Bahsi geçen kararın kendisine gösterilmemesi üzerine Bihter, savcılığa şikayette bulunmak için güvenlik görevlisinin ismini almak istediğinde ise kolundan çekilerek dışarı çıkarıldı. Kendisiyle birlikte gelen arkadaşı İlyas da yine aynı şekilde zor kullanılarak çıkarıldı.

KARAKOLDAKİ POLİSLER: İSTEDİĞİNİZ YERE ŞİKAYET EDİN

Bunun üzerine polisi arayan Bihter, olay yerine gelen ekibin kayıtsızlığıyla karşılaştıklarını anlatıyor: “Olayı kapatmamızı istediler. Doğru düzgün ilgilenmediler bile.”

İfadelerini vermek üzere Çankaya Merkez Polis Karakolu’na giden kadınlar, orada da cinsiyet kimliklerinden ötürü kendileriyle ilgilenilmediğini söylediler.

BİHTER: ŞİKAYETİMİ ALMALARI İÇİN BIÇAKLANMAM MI GEREKİYOR?

“Bizi toplum içinde rencide ediyorlar,” diyen Hazal ile arkadaşları Bihter ve Yasmin, hak ihlali yaşamaya karakolda da devam ettiler. Kadınların ifadeleri 19:00'da gittikleri karakolda 20:45 itibariyle hâlâ alınmamıştı. Bihter, ifadelerinin alınmaya başladığını 21:00'da kaosGL.org'a bildirdi.

Aralık 2011’de kullanıma açılan Kızılay AVM’nin Ankara’nın alışveriş merkezleri kalabalığına katılmadan önceki geçmişini bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2014, 11:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER