'Gülmen’in ışığa hassasiyeti arttı, karartma perde asılmıyor'

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevi 167’inci gününde devam ediyor

'Gülmen’in ışığa hassasiyeti arttı, karartma perde asılmıyor'

167 gündür açlık grevinde olan tutuklu Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatı Ayşegül Çağatay, eğitimcilerin sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Gülmen’in sağlık durumunun kötüye gittiğinin ifade eden Çağatay, “Nuriye’nin ışıktan rahatsızlığı arttığı için doktorlardan biri ‘Camınıza karartma perde yaptıracağız’ dedi, ama henüz böyle bir şey yok. Derilerinde dökülmeler oluyor” dedi.

15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın ‘işimi geri istiyorum’ talebiyle başlattıkları açlık grevi 167 gününe girdi.

Refakatçi kabulünden sonra Gülmen ve Özakça'nın daha az yorulduğunu belirten Çağatay, "En az 6-7 litre sıvı tüketmek zorundalar. Şişeleri kaldırmaları bile çok zordu” dedi.

GÜLMEN: DOKTORLAR BİZİ TEHDİT EDİYOR

Gülmen ve Özakça’ya yönelik hak ihlallerinin arttığını söyleyen Çağatay, infaz hastanesi doktorlarının “zorla müdahale” ile müvekkillerini tehdit ettiğini söyledi.

Çağatay, avukat görüşmelerinde Gülmen'in "Doktorlar zorla müdahale ile bizi tehdit ediyorlar ve bunun bir son olmadığını biliyoruz. Biz belirleyeceğiz süreci. Ben her şeyi, açlık grevini bile unutsam, bize yapılan bu zulmü unutmayacağım. Kendime geldiğim an o serumu yine çıkartıp atacağım, yine açlık grevine gireceğim taleplerim kabul edilene kadar" ifadelerini kullandığını söyledi.

‘NURİYE’NİN IŞIKTAN RAHATSIZLIĞI ARTTI’

Çağatay, şu bilgileri verdi:

“Nuriye’nin ışıktan rahatsızlığı arttığı için doktorlardan biri Nuriye’ye ‘Camınıza karartma perde yaptıracağız’ dedi, ama henüz böyle bir şey yok. Derilerinde dökülmeler oluyor, çok inceldi derileri ve kuruyor. Her gün duş almaları gerekiyor, yatak yaraları oluşuyor. Deri döküntüleri için de yağ sürmeye çalışıyorlar. Kitaplarla ilgili sorunlar hala mevcut ayrıca daha önce daha düzenli verilen gazeteler şu anda gardiyanların keyfi uygulamaları nedeniyle düzensiz veriliyor.”

'NURİYE VE SEMİH SAHİPLENİLMELİ'

AİHM, verdiği kararlarla tarafını belli etti. AİHM’in halktan, haktan yana bir tavır almadığını gördük. Şu aşamada Nuriye ve Semih’e ses verilmesi ve sahiplenilmesi gerekiyor. Tüm hukuksal yolları denedik ve buna devam edeceğiz"

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 14:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER