Gülmen ve Özakça için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru

CHP'li Cihaner Gülmen ve Özakça için çağrıda bulundu

Gülmen ve Özakça için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru

CHP Milletvekili İlhan Cihaner, KHK ile ihraç edilen ve 107 gündür açlık grevinde bulunan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruda bulundu. Başdenetçiyi göreve çağıran Cihaner “İnsan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygun' bir çözüm bulunsun" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in sağlık durumlarına dikkat çekerek Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruda bulundu.

Cihaner, Ankara Tabit Odası'nın açıklamalarına atıfta bulunarak, "Konunun uzmanları, açlık grevinin geldiği aşama itibariyle yaşamsal tehlike doğurduğunu ve geri dönüşü olmayan bir yola girildiğini belirtmektedirler. Nitekim Ankara Barosu Yönetim Kurulu ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi tarafından 21.06.2017 tarihinde ziyaret edilen Semih Özakça’nın yürümekte zorluk çektiği, tekerlekli sandalye ile görüşe geldiği, son derece bitkin olduğu ve konuşmakta zorlandığı; Nuriye Gülmen’in ise sağlık durumu nedeniyle yataktan kalkıp görüş yerine dahi gelemediği ve görüşün gerçekleştirilemediği açıklanmıştır" dedi.

Cihaner'in dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Bir insanın haksızlığa uğradığını gösterebilmek için kendi yaşamından vazgeçmeyi göze alması, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’de dahil olmak üzere ulusal ve uluslar arası kamuoyunda karşılık bulmuş, işe son verme işleminin yeniden değerlendirilmesi ve iki eğitimcinin işlerine iade edilmesi taleplerinin incelenmesi gerektiği çağrısında bulunulmuştur.

Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu, bir haksızlık yapılmış ise idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunma görevini kurumunuza ve Başdenetçiye vermiştir. 2010 referandumu sürecinde de anayasa değişikliğinde “ombudsman” kurumu öne çıkarılmış ve insan hakları alanında bir “hacet kapısı” işlevi görmesi ve vatandaşların aklına gelen ilk yer olacağı sıklıkla belirtilerek Kamu Denetçiliği Kurumu oluşturulmuştur.

Yaşam hakkına saygı tüm hukuk sistemlerinin, kültürlerin ve inançların ortak değeridir. GÜLMEN ve ÖZAKÇA işlerine geri dönme taleplerine yanıt alamadıkları ve muhatap bulamadıkları için açlık grevine başlamışlar ve sağlık durumları kritik aşamaya gelmiştir. Bu bakımdan “insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygun” bir çözüm bulunabilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumunu ve Başdenetçiyi göreve çağırıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 11:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER