Gülerce: Her yıl en az üç kez Pensilvanya’ya gidip birer hafta kalırdım

Star yazarı Hüseyin Gülerce’nin 16 Eylül 2015’te İstanbul’da savcılık tarafından sorgulandığı ortaya çıktı

Gülerce:  Her yıl en az üç kez Pensilvanya’ya gidip birer hafta kalırdım

Star yazarı Hüseyin Gülerce’nin 16 Eylül 2015’te İstanbul’da savcılık tarafından sorgulandığı ortaya çıktı. Gülerce ifadesinde, 'Her yıl en az üç kez Pensilvanya’ya gidip birer hafta kaldığını' itiraf etti.

Gülerce'nin, her yıl Fethullah Gülen'in yanına gidip günlerce kaldığı, yıl içinde 100'den fazla telefon konuşması yaptığı kendi ifadesiyle ortaya çıktı.

Savcılık tarafından 16 Eylül 2015'te ifadesine başvurulan Hüseyin Gülerce, 1995-2000 yılları arasında Zaman Gazetesi Genel Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptığını Mayıs 2014'e  kadar gazetede yazar olarak çalıştığını belirtti.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Gülerce, Gülen'le ilişkisini şöyle anlattı:

"Bu çalıştığım süre zarfında şüpheli Fetullah Gülen ile yüz yüze görüştüğüm gibi, sık olarak onun kullanmakta olduğu Amerikan hattı ile görüşmekteydim. Hatta yılda en az 3 kez Pensilvanya'ya giderek birer hafta kalmakta ve şüpheli ile görüşmekteydim. O dönemde Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın mütevelli heyet başkanı olmam nedeni ile vakıf çalışmaları hakkında bilgi veriyordum. Türkiye'deyken de yine sık sık değişik konulara ilişkin olarak görüşmekteydik."

Gülerce'nin kullandığı '…32558' numaralı cep telefonuyla, Fethullah Gülen'in kullandığı '…70614' numaralı cep telefonu arasında 2010 yılında 114 kez, 2011 yılında 115 kez, 2013 yılında 76 kez, 2014 yılında da 4 kez karşılıklı görüşme yapıldığı tespit edildi. Savcının telefon konuşmalarıyla ilgili soruyu Gülerce şöyle cevaplardırdı: "Ancak ben belirttiğiniz kadar görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Yılda 10-15 civarı görüşmekteyim. Ancak görüşme yapmak istediğim çoğu zamanlarda telefon düşmemesi veya meşguliyet nedeni ile açılmadığından bazen 10-15 kez çaldırdığım olmaktaydı.

"Şunu belirtmek isterim ki ben bu hattı aradığımda doğrudan Fethullah Gülen çıkmaz. En yakın yardımcısı ve evladı gibi olan, yeğeni ile evli Cevdet Türkyolu telefonu açar, ‘Hocam 1 dakika der' ve sonrasında müsaitse telefonu Fetullah Gülen'e verirdi. Bazen de telefonu Cevdet Türkyolu açmadığı zamanlarda yanında bulunan, ‘molla' diye tabir edilen talebelerden biri açarak telefonu Gülen'e vermekteydiler. Ben bu süreçte Fethullah Gülen'i sadece bir numaradan arıyordum. Bu görüşmelerin her hangi bir örgütsel yapı ve eylemler ile ilgisi yoktur. Atılı hiçbir suçlamayı kabul etmem."

Hüseyin Gülerce, 11 Eylül günü yapılacak Cumhuriyet davası duruşmasında tanık olarak dinlenecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 18:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER