'Gülen, oy verme çağrısı yaparsa cevap verir misiniz?'

Bu soru bir ankette ilk kez soruldu…

'Gülen, oy verme çağrısı yaparsa cevap verir misiniz?'

Ak Parti-Cemaat savaşında Tayyip Erdoğan’dan yana tavır alan gazetelerden Yeni Şafak'tan Hamdi Koçoğlu'nun haberine göre, Denge Araştırma'nın her ay 25 ilde gerçekleştirdiği Türkiye Gündemi araştırmasıyla ilk kez "Gülen, oy verme çağrısı yaparsa cevap verir misiniz?" sorusu soruldu.

Denge Araştırma şirketinin iddiasına göre, vatandaşların yüzde 54.6'sı ise 'Fethullah Gülen hakkında nasıl bir kanaate sahipsiniz?' sorusuna 'Olumsuz' cevabını verdi. 'Olumlu' diyenlerin oranı yüzde 12.7, 'Ne olumlu ne olumsuz' diyenlerin oranı ise yüzde 15.5 oldu. Vatandaşların yüzde 81.3'ü Gülen'in oy verme çağrısı yapacağı herhangi bir partiye oy vermeyeceğini de beyan etti. 'Bu çağrı benim için önemli' diyenlerin oranı ise yüzde 2.9 oldu.

25 İLDE 5 BİN KİŞİYE SORULDU

Denge Araştırma 1-5 Şubat tarihleri arasında ülkenin değişik bölgelerindeki 25 ildeki 5 bin 19 kişiye 'Türkiye Gündemi'ni sordu.

Sosyal, siyasi ve ekonomik parametreler ışığında halkın siyasete ve siyasilere bakış açısının analiz edildiği araştırmanın yapıldığı iller TÜİK'in bölge sınıflamasına göre yapıldı.

Ankette, 'Bugün bir seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?' sorusuna halkın yüzde 47.6'sı 'AK Parti' derken yüzde 28'i 'CHP', yüzde 15,2'si 'MHP' dedi.

'BDP' diyenlerin oranı 6,3, 'Saadet Partisi' yüzde 1, diğerleri ise 1,9 oldu.

Vatandaşların 30 Mart yerel seçimleri konusundaki tercihleri ise ilk sorudan farklı oldu. Vatandaşların Büyükşehir adayları konusundaki tercihlerinde AK Parti ve CHP'nin oyları yüzde 1,5-2 bandında artarken MHP ve BDP'nin oylarında ise düşüş gözlendi. Büyükşehir tercihinde 'MHP' diyenler yüzde 14.4 olurken 'BDP' diyenler ise 5.5'te kaldı. (Vatan)

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 11:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER