Grup Yorum üyelerinin tamamı tahliye edildi

Erk Acarer, Grup Yorum üyelerinin tahliye olduğunu duyurdu

Grup Yorum üyelerinin tamamı tahliye edildi

96 gündür tutuklu olan Grup Yorum üyelerinin tamamının tahliye edildiği açıklandı.

BirGün muhabiri Erk Acarer, savcının Grup Yorum üyeleri için tahliye talep ettiğini, tutuklu bulunan tüm Grup Yorum üyelerinin tahliye olduğunu duyurdu.

Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’ne yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan Grup Yorum üyeleri "örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" iddiasıyla yargıç karşısına çıktı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 7 tutuklu Grup Yorum üyesi, 1'i tutuklu olmak üzere İdil Kültür Merkezi'nde tadilat yapan 4 işçi katıldı.

Yargılanan müzisyenlere destek olmak amacıyla sanatçılar Edip Akbayram ve Ferhat Tunç, şair Ataol Behramoğlu, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal, İtalyan sanatçılar Gracia Vanelli, Gianfranco Castellotti de adliyeye geldi.

Akbayram yaptığı açıklamada, "50 senedir türkü söylüyorum. Bu kadarını görmedim. Türkülerimizden korkuyorlar. Türküleri yasaklayamazlar” dedi. Avukat Ebru Timtik de Grup Yorum için hazırlanan dosyada hiçbir somut delilin olmadığını belirtti.

Duruşmada savunma yapan Selma Altın, 18 Kasım 2016'da karga tulumba işkenceyle gözaltına alındıklarını belirterek, "Mesele sadece bizi gözaltına almak değilmiş öyle olsaydı enstrümanlarımızı parçalamazlardı. Bu kini öfkeyi nasıl açıklayacağız? Bu nedenle Grup Yorum'u anlatmak zorundayız. Neden parçaladıkları enstrümanların fotoğrafı yok dosyada? Suç aleti gibi bağlamamızın üzerinden parmak izi alındı. Kırılan enstrümanlarımızı da savunuyorum burada. Bedel ödeyen enstrümanlarımızdır.  3.5 ay yattım cezaevinde bir şey olmadı ama enstrümanlarımız paramparça edildi. Şimdi mesela Zuhal Olcay'a 'Senin çağrınla gelen enstrümanlar paramparça edildi' mi diyeceğiz" diye konuştu. "Bizim silahımız, soluğumuz enstrümanımız" diyen Altın, "Keşke sanatımızla yargılanıyor olsaydık. Sanatı bitirmenin yolu daha etkili eserler sunmaktır. Bizim yerimiz mahkemeler değil, konser salonlarıdır" ifadelerini kullandı.

Müzisyen Dilan Poyraz ise, polislerin baskına geldiklerinde arama, yakalama kararı olmadığını ifade ederek, "Baskına geldiklerinde yarım saat önce gözaltından çıkmıştım. Tutuklanmamızın nedeni orada olmamız. Orada olmasaydık tutuklanmayacaktık. Bu siyasi bir karardır. Kar maskeli ve çelik yelekliydi hepsi" diye konuştu. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tutuklu 8 sanığın tahliyesine karar vererek duruşmayı 13 Haziran'a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER