Grup Yorum üyeleri serbest bırakıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapmak isteyen grup üyeleriyle birlikte 23 kişi gözaltına alınmıştı

Grup Yorum üyeleri serbest bırakıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmak isterken polis tarafından gözaltına alınan, aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu 23 kişi serbest bırakıldı.

Grup Yorum üyesi İnan Altın, gözaltına alındıkları sırada kolunun kırıldığını söyledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde dün basın açıklaması yapmak isteyen ve aralarında Grup Yorum üyelerinin de bulunduğu gruba polis saldırmış, 23 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan Grup Yorum üyesi Eren Olcay'ın da aralarına bulunduğu 11 kişi Emniyet'teki işlemlerin ardından serbest bırakılırken, Grup Yorum üyesi İnan Altın'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi ise sabah saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. "Memura direnme ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan 12 kişinin ifadesini alan savcı, 10 kişiyi serbest bırakırken, 2 kişiyi de adli kontrol talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Mahkeme, 2 kişiyi imza şartıyla serbest bıraktı.

GÖZALTINDA KOLUM KIRILDI

Serbest bırakılan 12 kişi, yakınlarıyla birlikte adliyenin C Kapısı önünde açıklama yaptı. Serbest kalanlar arasında yer alan Grup Yorum üyelerinden İnan Altın, "Dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapmak istedik. Ama açıklamamızı yapamadan gözaltına alındık" dedi.

Emniyet Müdürlüğü önünde açıklama yapmak istemelerindeki nedenin "İç Güvenlik Paketi'ne olan tepki ve son zamanlarda yoğunlaşan ev baskınları" olduğunu söyleyen Altın, "Sürekli baskınların yapılacağı yönünde duyumlar almıştık. Bizim de üyesi olduğumuz İdil Kültür Merkezi'nin de basılacağı yönünde çok kesin bilgiler almıştık. Hem bu baskınları protesto etmek hem de İç Güvenlik Yasa tasarısını protesto etmek için dinleyicilerimize bir çağrı yaptık ve Vatan Caddesi önünde basın açıklaması yapmak için bir araya geldik" dedi.

Belirtilen noktada basın açıklaması yapmanın kendileri için demokratik bir hak olduğunu dile getiren Altın, bu hakkı kullanmak istedikleri için yaka-paça yerlerde sürüklenerek gözaltına alındıklarını belirtti. Altın, "Şahsım, 3 polis tarafından gözaltına alınmak istenirken kolum kırıldı. Özellikle ismimi de ifade ederek çok ağır küfür ve hakaretler eşliğinde gözaltına alındım. Boynuma bastırarak, kolumu kırmaya çalışarak almaya çalıştılar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 20:52
YORUM EKLE