Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği yöneticileri, derneğe gitmekle suçlanıyor

18 kişinin gözaltı gerekçelerine ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği yöneticileri, derneğe gitmekle suçlanıyor

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği yöneticilerine, “Neden 8 Mart eylemini tertiplediniz” ve “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” şeklinde sorular yöneltildi. Kadınların, yöneticisi oldukları derneğe gitmesi de suçlama konusu yapıldı.  

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan, aralarında siyasetçi ve kadın hakları aktivistlerinin de olduğu 18 kişinin ifade işlemleri devam ediyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden tutulan 15 kişinin ifade işlemleri sona ererken, kent dışında gözaltına alınan DBP eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Rosa Kadın Derneği kurucusu Narin Gezgör, TJA aktivisti Gülcihan Şimşek de bugün Diyarbakır’a getirildi. Diyarbakır’a getirilen 3 kişinin ifade işlemlerinin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarılması bekleniyor.

OPERASYON ROSA'YA DÖNÜK

Öte yandan 18 kişinin gözaltı gerekçelerine ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Gözaltı operasyonunun Rosa Kadın Derneği’ne yönelik olduğu öğrenildi. Gizli tanık ifadesi ile gözaltına alınanlar, çeşitli tarihlerde yapılan basın açıklamaları, kayyım protestoları, taziyeye ziyaretleri, açlık grevi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit protestosu gibi eylem ve etkinliklere katılmakla suçlanıyor.
 
8 MART’I NEDEN TERTİP ETTİNİZ?

Rosa Kadın Derneği’ne dönük suçlamalar arasında, bir gizli tanığın “Daha geniş kitlelerin desteğini almak için tüm kadınları ilgilendiren ve kamuoyunun yakın ilgi gösterdiği kadın cinayetleri, cinsel tacizler gibi konulara ele alarak legal görünüm imajı verip örgüte eleman kazandırmak” ifadeleri yer aldı. 

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği kurucu üyeleri ve yöneticilerine, “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi” sorusu yöneltildi. Yine, Dersim’de kayıp olan Gülistan Doku için yapılan eylemlere ilişkin, “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” sorusu soruldu.  

DERNEK BAŞKANINA: NEDEN DERNEĞE GİTTİN?

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’nın emniyet ifadesinde, derneğin kayyımlarla ilgili yaptığı açıklamalar, basın açıklamaları ve telefon görüşmelerinde geçen "savaş" ve "barış" ifadeleri, kayyımlarla ilgili sosyal medya paylaşımları, katıldığı basın açıklamalarının sorulduğu belirtildi. Kaya’ya, derneklerinin “8 Mart eylemini neden tertiplediği” ve derneğin “Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte neden derneğe gittikleri” şeklinde soruların yöneltilmesi dikkati çekti.  

‘TAZİYEYE NEDEN KATILDIN’ 

İfadesi alınanlar arasında olan Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran’a ise, yaşamını yitiren HPG’lilerin taziyelerine neden katıldığı, açlık grevi eylemlerinde kaldığı cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in taziyesine neden katıldığı, İHD’nin düzenlediği basın açıklamaları, 5 Aralık 2019’da çeşitli siyasi partilerin katılımıyla gerçekleştirilen Ulusal Birlik İttifakı Deklerasyonu sonuç bildirgesi, Ulusal Birlik ve Kürdistani İttifak Çalıştayı konulu basın açıklamasına neden katılıp destek verdiği soruldu.

KADIN DERNEĞİNİN ‘GİZLİ’ ÜYESİ
 
Gözaltına alınanlar arasında yer alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclis (PM) üyesi Celal Yoldaş'ın ise, Rosa Kadın Derneği’nin "gizli üyesi" olduğu iddia edildi.  Yoldaş'a, derneğe “maddi destek sağlamak” suçlaması yöneltildi. Yoldaş’a, partisinin Bağlar İlçe Kongresi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne neden katıldığı soruldu.  

KADIN DERNEĞİNDEN TEPKİ

Rosa Kadın Derneği da yöneticilerine yöneltilen bazı soruları sosyal medya hesabında paylaştı. Paylaşımlarda, “Dün sabah yapılan operasyonla gözaltına alınan arkadaşlarımızın ifade gece geç saatlere kadar devam etti. Kadın arkadaşlarımıza yöneltilen sorulardan biri; ‘8 Mart teptirmenizdeki amaç nedir?’ oldu. Buradan cevap veriyoruz; Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, istismara, homofobiye, cinsiyet eşitsizliğine, cinsiyetçi eğitime ve emek sömürüsüne karşı 8 Mart’taydık! Gözaltındaki kadınlara ‘Gülistan Doku nerede’ pankartı soruldu. Gülistan Doku nerede? diye soran derneğimiz değil aylardır Gülistan Doku'yu bulamayanlar suçlu!” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: MA  

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2020, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER