Gözaltındaki Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen istifa ettiğini duyurdu

'Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem'

Gözaltındaki Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen istifa ettiğini duyurdu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 yılındaki Kobani eylemlerine dair başlattığı soruşturma kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen istifa ettğini duyurdu. 'Bu bir mevzinin terk edilmesi değil' diyen Bilgen, "Seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir" dedi. 

Bilgen'in, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

Ben demokrasicilik oynayacak yaşı geçtim. Türkiye'nin koşulları da oyun oynayacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. 1.5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir. Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terk edilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir.

'BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN DAHA AZ ÖNEMLİ DEĞİLDİR'

Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkaşımlarıma teşekkür ederim. Kars'ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değiİ, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi olmamalı.

Demokrat Haber  

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 13:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabah
Sabah - 6 ay Önce

Sayın eşbaşkan Ayhan Bilgen beyefendiye kararlı ilkeli ve onurlu duruşundan dolayı tebrik ediyorum.kendisine atılan iftira ve yakıştırılan uydurma iddianamelerin ne denli palavralar olduğunu bu halk biliyor.herbir Kürt kardeşimize yapılan ayrımcılık ırkçılık ve faşizane politikalarınıda kınıyorum, naletliyoruz. kahrolsun faşizm

Hüsnü Ertung
Hüsnü Ertung - 6 ay Önce

Dikkat! Karşımızda "insan" var.

SIRADAKİ HABER