Gözaltına alınan avukatlar adliyede: Yerde sürüklendiler

Tahliye edilen 12 avukat hakkında gözaltı kararı verilmişti

Gözaltına alınan avukatlar adliyede: Yerde sürüklendiler

HHB ve ÇHD üyesi avukatların tahliye edilmesine itirazı kabul eden İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkında yeniden tutuklama kararı verdiği ve şu ana kadar gözaltına alınan 5 avukat, İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Yeniden tutuklanmayı protesto eden avukatlar, yerlerde sürüklendi. 

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17 avukat için İstanbul 37.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önceki gün görülen duruşmada tahliye kararı verilmişti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itiraz ederek 17 avukatın tutuklanmasını istedi. İtirazı değerlendiren İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi, 12 avukat hakkında gözaltı kararı verdi. Mahkemenin kararı üzerine avukatlar; Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu, Behiç Aşçı ve Ahmet Mandacı dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan avukatlar, bu sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Avukatlar için çok sayıda meslektaşları da adliye geldi. Gözaltına alınan avukatlar, tutuklama kararının yüzüne okunması için İstanbul 29'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin bulunduğu kata getirildi. Avukatlar burada yere oturarak, "Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attı. Bunun üzerine polisler, avukatları yerlerde sürükleyerek nezarethaneye indirdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER