Gözaltılar Çağlayan'da protesto edildi

İstanbul Adalet Sarayı önünde Taksim gözaltıları protesto edildi...

Gözaltılar Çağlayan'da protesto edildi

İstanbul Barosu, İstanbul Tabip Odası ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu'nun da aralarında bulunduğu İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu bileşenleri Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde 8 Temmuz Pazartesi günü Taksim'de 50 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti.

Bileşenler "Gözaltılar, baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde slogan atan grup, "Hukuksuz ve keyfi uygulamalar son bulsun, gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın" yazılı pankart açtı.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, "Normalde bütün halkın kullanımına açık olan bir parka gitmek bile artık suç olarak işlem görüyor" dedi.

8 Temmuz Pazartesi günü Gezi Parkı'na gitmeye çalışan 50 kişinin gözaltına alındığını söyleyen Gören, "9 Temmuz Salı günü de TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden Mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Elektirik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin'in evlerinde kapıları kırılarak hukuksuz bir şekilde arama yapıldı" diye konuştu.

"GÖZALTINA ALINANLAR DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR"

"Bu hukuksuz uygulamaların ağacına, parkına, yaşam tarzına sahip çıkan Taksim Dayanışması'nı, meslek örgütlerimizi, yurttaşlarımızı yıldırmak amacıyla yapıldığını biliyor ve şiddetle kınıyoruz" diyen Taner Gören, "Gezi Parkı sürecinde toplumda yeşeren demokrasi ve özgürlük taleplerine yok etmeye yönelik baskılar, keyfi ve hukuksuz uygulamalar bizleri yıldıramayacaktır. Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız, bütün yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmalıdır" diye konuştu.

"İNSANLARIN TAKSİM'E ÇIKMASININ ENGELENMESİNİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK''

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da , "Normalde halka açık olması gereken bir parkı, bir valinin tekrar açmasındaki ilginçliği bilginize sunuyorum. Bu nasıl ülkedir ki açık olan bir parkı vali tekrardan açar. İnsanlara açık bir park, meydan... Buraya ulaşımı engellemenin hukuki dayanağı nedir? Anayasada yer alan bir seyahat özgürlüğü var. İnsanların ara sokaklardan Taksim'e çıkmasının engelenmesinin hukuki dayanağı yok, varsa ben bekliyorum. Sayın vali hukuki dayanağını açıklasın. Hangi hukuki dayanakla bu yapılıyor" dedi.

"BU ÜLKEDE ARTIK GÖZALTI, GÖZDAĞINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA"

"Bu ülkede artık gözaltı, gözdağına dönüşmüş durumda" diyen Ümit Kocasakal, "Teknik anlamda gözaltı değil, yakalamadır. Yakalamında şartları da kanunda belli. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu herkes okusun. Anayasa 'Herkes önceden izin almaksızın silahsız, Toplantı ve Gösteri Yürüyüş yapma hakkına sahiptir' der. Aynı şeyi Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu da söylüyor. Dolayısıyla kanun da çiğneniyor" diye konuştu.

"ARAMA KARARLARININ HEPSİ HUKUKSUZDUR''

Kocasakal, "Yapılan aramalarda ise soyut bir arama kararı olmaz. İsnat edilen suç neyse o suç bakımından delil olabilecek şeyler aranır. Bir evde arama yapıyorsanız neyin arandığını yazmak zorundasınız. İsnat, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu muhalefetse bir evde yapılan aramada ne bulunması umulmaktadır. Verilen arama kararlarının hepsi hukuksuzdur ve kanuna aykırıdır. Gözaltı süresinin bir takım soyut gerekçelerle uzatılıyor. Barışçıl ve meşru talepler içeren bir takım eylemler bilinçli bir vaziyette terörize ve kriminalize edilmektedir. Bu polis şiddetinin, etrafta gezen eli palalı milis güçlerin arkasındaki gerçek güç bizzat başbakan ve siyasi iktidardır" dedi.

"PALALI DEMOKRASİ"

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, "Eski bir baro başkanı bu palalı kişilerin eylemlerini hukuki ve meşru görüyor. Ülkemizde herhalde yeni bir kavram doğuyor palalı demokrasi. Ürkütücü olan polisin bu kişilere müdahale etmemesi, bunların sırtını sıvazlamasıdır. Bu son derece vahimdir ve tehlikelidir. Her türlü sonuçtan başbakan, siyasi iktidar mensupları, İstanbul valisi ve emniyet müdürü sorumludur. Bütün bu hukuksuzluklara karşı direnmeye kararlılıkta devam edeceğiz. Geldiğimiz nokta ileri faşizmdir. Faşizmin sonuda her zaman hüsran olmuştur. Bu hukuksuzlukların hesabı hukuken sorulacaktır" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 01:19
YORUM EKLE