Gözaltı protestosunda polis milletvekilinin yüzüne gaz sıktı

Polis Milletvekili Pero Dündar'ın yüzüne gaz sıktı

Gözaltı protestosunda polis milletvekilinin yüzüne gaz sıktı

Mardin'de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP PM üyeleri ile DBP İl Eşbaşkanı Leyla Bozkurt'un da olduğu 19 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen HDP'lilere polisler biber gazı ile müdahale etti.

Polis Milletvekili Pero Dündar'ın yüzüne gaz sıktı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca 2016 yılında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından Şimal Düğün Salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilişkin başlatılan bir soruşturma kapsamında sabah saatlerinde yapılan baskınlarda aralarında HDP PM üyesi Semire Kut, DBP İl Eşbaşkanı Leyla Bozkurt ile HDP Nusaybin İlçe Eşbaşkanı Samiye Demir'in de olduğu 19 kişinin gözaltına alınması protesto edilmek istendi.

HDP'lilerin Karayolları Parkı'nda bir aday gelecek olması üzerine bölge HDP'liler gelmeden abluka altına alındı.

Kentin en işlek caddesi olan Vali Ozan Caddesi trafiğe kapatılırken, parkın etrafında TOMA ve zırhlı araçların yani sıra uzun namlulu silahlarla onlarca polis ve çevik kuvvet ekipleri yerleştirildi.

Aralarında HDP milletvekilleri Tuma Çelik, Pero Dündar ve Ebru Günay'ın da olduğu HDP'lilerin parka gelişi sırasında polisler il binası önünde kitleye biber gazı ile müdahalede bulundu. Müdahale sırasında yurttaşların yüzüne doğru biber gazi sıkılması nedeniyle kimi yurttaşlar fenalık geçirdi.

Kitle "Direne direne kazanacağız" ve "Bijî berxwedana zindanan" sloganları ile müdahaleye karşılık verirken, bir polis memurunun doğrudan HDP'li Pero Dündar'ın yüzüne gaz sıktığı görüldü.

Çevreden geçen yurttaşların da etkilendiği müdahale sırasında yurttaşlar polise tepki gösterdi.

Müdahalede gözaltına alınan olmazken, HDP'liler il binasına geçti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 15:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER