Görgü tanıkları konuştu: Polislerin vurduğu gençlerin ellerinde silah yoktu

Şırnak Cizre'de polisin vurduğu Hasan Nerse’nin ölümüne ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı

Görgü tanıkları konuştu: Polislerin vurduğu gençlerin ellerinde silah yoktu

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde polisler tarafından öldürülen 17 yaşındaki Hasan Nerse’nin ölümüne ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. Olay anını anlatan görgü tanıkları “Ambulans arandı ancak gelmedi, ellerinde silah yoktu” dedi

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde üç gün önce polisler, durdurmak istedikleri bir araçtan inip kaçmaya başlayan dört kişinin üzerine ateş açtı, açılan ateş sonucu 17 yaşındaki Hasan Nere yaşamını yitirdi.

Zeynep Yüncüler’in BirGün’deki haberine göre, ismini vermek istemeyen ve olayın ilk görgü tanığı  olay anını şöyle anlattı: “Özel Hareket ve Çevik Kuvvet polisleri Nusaybin Caddesi üzerinde duruyordu. Bir araç yola çıkacakken zırhlı araçları gördü, panikleyerek önce yanından geçtiği kaldırıma çarptı, sonra kontrolü kaybederek Nusaybin Caddesi üzerinde orta kaldırıma çarptı. Aracı çalıştırmak istediler ancak araç çalışmayınca inip kaçmak istediler. İndiklerinde gördük, hiç birinin elinde silah yoktu.

YERDEYDİ, KELEPÇELİYDİLER

Polisler zırhlı araçlardan inip ateş ettiler, Hasan Nerse yere yığıldı sonra ayağa kalkıp kaçmak istedi ama yere düştü. Polisler yetişip yakaladılar. Hasan ellerini havaya kaldırdı. Hasan’ın elleri arkadan kelepçeyle bağlandı. Hasan, yarım saatten fazla yerde kaldı. Ambulans arandı ancak gelmedi. Yaşayıp yaşamadığını göremiyorduk. Ambulans geldiğinde görevliler hemen inmediler. Sonra polisler Hasan’ı ambulansın içine attılar”

İLK MÜDAHALE YAPILMADI

Olay esnasında balkonda oturduğunu ve tüm yaşananları gördüğünü söyleyen, görgü tanığı da, “Hasan’ı yerdeyken tekmeliyorlardı, sonra geri çekildiler. Yerde Hasan’ın inleme sesleri geliyordu” dedi.

SAYISIZ MERMİ ÇIKTI

İnsan Hakları Derneği Şırnak şubesi olay yerinde inceleme ve araştırmalarda bulundu. Olay yerinde bulunan ev, işyeri ve binalarda sayısız mermi izine rastlandıklarını belirten İHD Şırnak Başkanı Emirhan Uysal, yerde M.K.E boş kovanların da bulunduğunu belirtti.

Olayla ilgili rapor ise henüz tamamlanmadı. (BirGün)

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 3 yıl Önce

uykusunda katledilen polisler gibimi?vah vah çok üzüldüm bu habere....terorist iştee elbisesine baksanıza

Pkkli
Pkkli @mert - 3 yıl Önce

mert polislerde terörist onların elbisesine baksana şerefsiz namussuz seni

cemal kendal
cemal kendal - 3 yıl Önce

olayın hikayesi güzel ama bana mantıklı gelmiyor bazı şeyler, gecenin yarısı, leşkeri kıyafetle polisten kaçıyor. polis onu pkklı olmadığını nerden bilecek?? cevap??

gökhan
gökhan - 3 yıl Önce

demokrat haber tüm samimiyetimle söylüyorum helal size, kürtlere hakaret eden yorumları bile yayınlıyorsunuz. bazı çakal medya unsurları gibi işinize gelenleri yayınlamamazlık yapmıyorsunuz!

zaman farkı?
zaman farkı? - 3 yıl Önce

1 ay önce olsa süreç yoluna devlet, bir polisi kurban seçer yargılar içeri atardı. ama artık gerek "bu geçici hükümetin koruyacağı sağlam iktidarı olmadığı için", gerekse "artık bu tür haberler helede şu süreçte kimse tarafından yutulmayacağı" için boşuna sizde çenenizi yormayın

Yusuf
Yusuf - 3 yıl Önce

bazı analar it, bazıları yiğit doğurur sen karar ver hangisi hangisi ölüm bile üzerlerinde çirkin duruyor pisliklerin