Gezi davasında üç isime müebbet hapis talebi

Savcılık esas hakkındaki görüşünü mahkemeye bildirdi

Gezi davasında üç isime müebbet hapis talebi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi davasında esas hakkındaki görüşünü mahkemeye bildirdi. Savcılık, davanın tek tutuklu sanığı iş insanı Osman Kavala ile sanıklar Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Savcılık üç isim için, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs ” suçunu işlediğini iddia etti. Savcılık sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin de 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Savcılık bu isimler hakkında ‘müsnet suçların icrasını kolaylaştırdıkları’ iddiasında bulundu.

Savcılık, yurt dışında bulunan sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Memet Ali Alabora ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasını istedi ancak bu sanıkların da ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen isimlerle aynı eylemlere imza attıklarına işaret etti. Savcı Edip Şahiner imzalı mütalaada AİHM’nin derhal tahliyesini istediği Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep edildi.

Savcılığın sunduğu mütalaada birçok iddia yer aldı. Gezi eylemleri için “Planlı bir senaryo” diyen savcılık telefon görüşmelerini delil olarak mahkemeye sundu. Ayrıca savcılık görüşünde bir ifade de Gezi eylemleri için “Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine karşı silahlı bir isyana tahrik, halk ayaklanması çıkartılmasının amaçlandığı anlaşılmıştır” dedi. Savcılık Gezi eylemlerinin başlaması için 2011 yılında hazırlıklara başlandığını öne sürdü.

SAVCILIK İDDİALARINDAN BAZILARI…

Savcılığın cezalandırılmasını istediği sanıklar hakkında şu iddialarda bulundu:

– Olayları organize etmek, başlatmak ve derinleştirerek Anadolu’ya yaymak
– Yalan haber üretmek suretiyle halkı kışkırtmak (Dezenformasyon faaliyetleri)
– Halkı suç işlemeye alenen teşvik ve tahrik etmek (Provokasyon Faaliyetleri)
– Gezi ve benzeri protestoların devam etmesi ve gündemde tutulması için, gizli toplantılar, kurslar / etkinlikler/forumlar düzenlenmek gibi bir kısım faaliyetlerde
bulundukları tespit edilmiştir. 

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 12:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER