Gezi davasında ilk duruşma 12 Haziran'da

'Gezi' iddianamesi 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İlk duruşma 12 Haziran'da yapılacak.

Gezi davasında ilk duruşma 12 Haziran'da

Mücella Yapıcı dahil 26 şüphelinin yer aldığı 'Gezi' iddianamesini 33. Asliye Ceza Mahkemesi kabul etti. İlk duruşma 12 Haziran'da yapılacak.

İddianamede mimar Mücella Yapıcı ve Taksim Dayanışması üyelerinin 7,5 yıldan 29 yıla kadar hapsi isteniyor. Gezi Parkı'nın İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından açıldığı 8 Temmuz 2013'de meydana gelen olaylarda gözaltına alınan Taksim Dayanışması üyelerine yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Ayşe Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, Mimarlar Odası İstanbul Şube Yöneticisi Ender İmrek ile Gezi Olayları platform üyesi Haluk Ağabeyoğlu’nun uzun süre olayları yönetmeleri ve planlamaları nedeniyle bir organize suç örgütü şeklini aldıkları, bu şekilde hareket ettikleri iddia ediliyor.

Yapıcı, Çerkezoğlu, İmrek, Metin ve Ağabeyoğlu hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”, “Görevi yaptırmamak için direnmek” suçlarından 7,5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer 21 sanığın ise 1 yıl ile 10 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da arasında bulunduğu 31 kişi hakkında ise dava açılmamasına karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 10:22
YORUM EKLE