Gerillalar: AKP'nin tutumundan kuşku duyuyoruz

Bulundukları bölgelerden çekilen bir kısım gerilla için tören düzenlendi...

Gerillalar: AKP'nin tutumundan kuşku duyuyoruz

8 Mayıs günü başlayan geri çekilme ile beraber, PKK'ye ait çok sayıda gerilla grubu bulundukları alanlardan geri çekildi.

‘Botan sahası’ olarak adlandırılan bölgeden gerçekleşen çekilmelerin yanı sıra, farklı bölgelerden de çekilen gerilla gruplarının olduğu bilgisi dün Metina dağlarında yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Bingöl, Amed ve Garzan’dan gelen gerilla grupları için düzenlenen bu törenin ardından ise basın toplantısı gerçekleştirildi.

'KARAKOL VE BARAJ YAPIMLARI DÖNEMİN RUHUNA TERS'

ANF'de yer alan habere göre, PKK’nin silahlı kanadı olan HPG’nin Anakarargah Komutanlarından ve YJA-Star Anakarargah komutanı Delal Amed ve HPG Komuta Konsey Üyesi Bawer Dersim'in katıldığı toplantıda Kürtçe ve Türkçe açıklama yapıldı.

Bawer Dersim, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’daki çağrısına atıfta bulunarak, “Bundan sonra Amed, Dersim, Botan, Garzan, Amanos ve diğer eyaletlerin hepsinden güçlerimiz Medya Savunma Alanlarına doğru yola çıktılar. Güçlerimiz bizim tahmin ettiğimizden de hızlı bir şekilde hareket ederek, çok sayıda bir kesimi Medya Savunma Alanları’na ulaştılar” dedi.

Burada konuşan Delal Amed ise karakol ve baraj yapımıyla birlikte korucu alımının sürdüğüne dikkat çekerek, bu tutumun dönemin ruhuna ters olduğunu söyledi. Amed, ikinci aşama için anayasal ve hukuki düzenlemelerin en kısa zamanda yapılması gerektiğini söyledi.

'KOÇGİRİ VE KARADENİZ'DEKİ GERİLLALAR DA ÇEKİLİYOR'

Koçgiri ve Karadeniz’deki gerilla birliklerinin de mevzilerini bırakıp sınırların dışına doğru çekilmeye başladıklarını duyuran Bawer Dersim şöyle konuştu:

“Geri çekilmeye ilişkin olarak HPG üzerine düşeni yapmış olmasına rağmen yeni karakol inşaatları hala sürmektedir. Koruculuk sisteminin bırakalım lağvedilmesi, yeni korucuları alınmaktadır. Özel tim ve özel harekat gibi özel savaş birimleri olduğu gibi varlıklarını sürdürmektedirler. İnsansız hava araçlarının keşif uçukları Medya Savunma Alanlarının her yerinde arttırılarak sürdürülmektedir. Savaş uçaklarının Medya Savunma Alanlarının her yerinde alçak uçuşları yapması kışkırtıcı mesajları veriyor. Oysa bu sürecin bir gereği olarak devletin bu faaliyetleri askıya alması gerekiyordu. Bu sürecin başında ‘silahlar sussun, siyaset konuşulsun’ denildi ama şimdiye kadar verilen mesajlar ayrı.”

'BU SİYASET NE TÜRKLERE, NE KÜRTLERE KAZANDIRIR'

AKP’nin süreci ağırlaştıran bir siyaset izlediğini ve 2014 seçimlerine çatışmasızlık ortamıyla girme hesapları yaparak siyasi bir rant peşinde olduğunu söyleyen Dersim, “bu siyaset ne Türklere kazandırır ne de Kürtlere” dedi.

HPG gerillalarının geri çekilmeye başlamasıyla aslında demokratik çözüm sürecinin birinci aşamasının tamamlandığını kaydeden Dersim, sürecin bundan sonra da işleyebilmesi için devletin en azından bazı iyi niyetli adımlar atması gerektiğini söyledi.

'AKP'NİN TUTUMUNDAN KUŞKU DUYMAKTAYIZ'

Dersim, Abullah Öcalan üzerindeki gizli tecrit koşullarıyla sürece katılımının engellenmesinden vazgeçilmesi ve koşullarının iyileştirilerek sürece katılımının sağlanması gerektiğini  belirterek, şöyle devam etti: “Bir rehin gibi tutulan KCK tutuklularının serbest bırakılması, 12 Eylül askeri darbesinin bir eseri olan seçim yasasının değiştirilmesi, halkların iradesinin temsilini engelleyen yüzde 10 barajının kaldırılması, terörle mücadele yasasının kaldırılması gibi bir takım adımların atılması gerekiyor.”

Aksi takdirde gerillanın sınır dışına çekilmesinin bir anlam bulmayacağını söyleyen Dersim, “Biz AKP hükümetinin bu süreci ağırdan alan tutumundan kuşku duymaktayız.  Bu sürecin AKP hükümeti tarafından bu şekilde anlamsızlaştırılmaya çalışılması süreci farklı zorlanmaların içerisine sokacaktır” diye konuştu.

Dersim, AKP’nin siyaset değiştirmemesi durumunda önümüzdeki sürecin daha zorlu geçeceği uyarısında bulundu.

‘HELİKOPTERE ATEŞ AÇILMASI OLAYINI SORUŞTURUYORUZ’

Türkiye basınına yansıyan HPG gerillalarının Türk ordusuna ait bir helikoptere ateş açtığı yönündeki iddiaları da cevaplayan Dersim, konuya ilişkin olarak kendi içlerinde bir soruşturma başlattıklarını ama Türk ordusuna ait helikopterlerin de sınır üzerinde sürekli gerilla birimlerine yönelik tacizlerde bulunduğunu, böylesi bir tacizin sonucunda mı yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını daha tam bilemediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 18:52
YORUM EKLE