Genelkurmay'dan 'Karargahta 40 paralel paşa' haberine tepki

'Hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır'

Genelkurmay'dan 'Karargahta 40 paralel paşa' haberine tepki

Akşam gazetesinin 27 Haziran'da yayımlanan 'Karargahta 40 paralel paşa' başlıklı haberine Genelkurmay Başkanlığı'ndan da tepki geldi. 

Genelkurmay Başkanlığı, TSK içindeki yapılanma iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kamuoyu nezdinde TSK’nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesi, 'Karargahta 40 Paralel Paşa' haberinde "Başbakan’ın talimatıyla üç aydır çalışan ekip 40 general ve amiralin örgüte çalıştığını tespit etti. Bir kuvvet komutanı da paralellere hizmet ediyor. Temizlik Yüksek Askeri Şura'dan önce..." ifadelerine yer verildi.

Akşam'ın haberine Cumhurbaşkanı'nın ardından Genelkurmay da tepki gösterdi.

Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan yazılarda ve programlarda; TSK’ya mensup bazı personelin gündemde olan bir yapılanma ile ilişkili olduğu iddia edilerek TSK’yı hedef alan haber ve yorumlara yer verilmektedir.

Anılan haber ve yorumlarla, TSK içinde hiyerarşi ve disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiği üzüntü ile izlenmektedir.

Kamuoyu nezdinde TSK’nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır.

İleri sürülen iddiaları araştırmak ve gerekli idari/adli işlemleri yapabilmek için bugüne kadar resmi istihbarat makamlarından somut hukuki hiçbir bilgi ve belge TSK’ya ulaşmamıştır.

Somut bilgi ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK’nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara neden olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde önem veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır.

TSK’nın kurumsal kimliğini ve personelini ilgilendiren her türlü iddia, titizlikle araştırılmakla birlikte somut bilgi ve belgeye dayanmayan kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan ve bunu kasıtlı olarak medyaya sızdıran kişiler hakkında da hukuki yollara başvurulmuştur ve başvurulmaya devam edilecektir.” 

www.demokrathaber.net/guncel/cumhurbaskani-gulden-aksamin-haberine-tepki-h34667.html
www.demokrathaber.net/siyaset/tskda-paralelci-operasyonu-basliyor-h34645.html

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 00:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER