Genelkurmay: O komutan Necdet Özel değil!

Necdet Özel'in kimyasal silah kullandığı iddialarına Genelkurmay yanıt verdi…

Genelkurmay: O komutan Necdet Özel değil!

Genelkurmay Başkanlığı, bir süre önce Roj TV ve ANF'de yayınlanan ve Demokrat Haber’de de yer verdiğimiz, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bir mağarada kimyasal gaz kullanılarak öldürülen gerillalara ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, operasyon bölgesinde şimdiki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in bulunmadığı belirtilirken, kimyasal gaz konusunda ise sessiz kalındı.

Genelkurmay Başkanlığı, Almanya Federal Meclisi'nden Sol Parti üyesi beş milletvekilinin yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in 1999 yılında PKK’lilere karşı kimyasal silah kullandığı iddiasını yalanladı.

Genelkurmay, "Sözde video görüntüsündeki kişi de, kişinin sesi de Sayın Genelkurmay Başkanı’na ait değildir" açıklaması yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü tarafından Cumhuriyet gazetesinde 6 Ağustos 2011 tarihinde "Alman vekilden Özel'e kimyasal silah suçlaması" başlıklı haber üzerine gazeteye yazılı bir açıklama gönderdi.

Tuğgeneral Süngü, söz konusu görüntülerin daha önce de Roj TV ve ANF'de yayınlandığını belirterek, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in 1997-1999 yılları arasında Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı karargâhında Daire Başkanı olarak görev yaptığını, Şırnak bölgesinde görev yapmadığını, Jandarma Genel Komutanı olarak bir yıl süreyle görev yaptığı 2010-2011 yılları arasında bahse konu bölgenin sorumlu komutanı olmadığını açıkladı.

Tuğgeneral Süngü, görüntülerde yer alan komutanın Genelkurmay Başkanı Özel olmadığını açıklarken, Alman milletvekillerinin gerillaya karşı kimyasal gaz kullanıldığı yönündeki açıklamasını görmezden gelerek, kimyasal gaz kullanımı konusunda sessiz kalmayı yeğledi.

Ayrıca, görüntülerdeki komutan Necdet Özel değilse kim? O da TSK’ya bağlı bir asker değil mi? Onunla ilgili bir soruşturma açılmış mı?

Bu sorular yanıtsız…


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER