Gebze'de beton blok işçilerin üzerine düştü: 3 işçi hayatını kaybetti

İşçilerden üçünün cansız bedenine ulaşıldığı, birinin de ağır yaralı olarak enkaz altından çıkarıldığı bilgisi var

Gebze'de beton blok işçilerin üzerine düştü: 3 işçi hayatını kaybetti

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli Gebze kesimindeki viyadük çalışmaları sırasında beton blok düştü, işçiler düşen bloğun altında kaldı.

İşçilerden üçünün cansız bedenine ulaşıldığı, birinin de ağır yaralı olarak enkaz altından çıkarıldığı bilgisi var.

30 metre yüksekliğindeki 7 No’lu viyadükte ayak başı montajı sırasında yaşanan olayda enkaz altında 5 ya da 6 işçinin kaldığı belirtiliyor.

Çökmenin montajı yapılan parçanın dökülen betonun ağırlığının taşımaması nedeniyle gerçekleştiği, işçilerin de blok üzerinde çalışanlar olduğu öğrenildi.

Anadolu Ajansı muhabiri CNN Türk yayınında yaptığı bağlantıda enkaz altından sesler geldiğini söyledi. DHA muhabiri Dinçer Akbir de itfaiye erlerinin enkaz altındaki işçilerle konuştuğunu gördüklerini belirtti. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise enkaz altında 4 işçi olduğunu, bir tanesinin bilincinin açık olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini söyledi.

‘İŞİ HIZLI YAPMAK İÇİN İŞ GÜVENLİĞİ İHMAL EDİLİYOR’

CNN Türk yayınında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna “Kalıp bağlantısında imalat hatası olabilir. İş güvenliği ihmal ediliyor. İşi hızlı yapabilmek için iş güvenliği ihmal ediliyor. Bu işi alan taşeron firmalar, bir çok alt taşerona veriyor bu işleri. Acaba bu alt taşeronlar yeterli verimliliğe sahip mi bunu sorgulamak lazım” dedi.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Kocaeli Valiliği, Kuzey Marmara Otoyolu’nda viyadüğün çökmesi ile ilgili yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada “Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararında; Kuzey Anadolu Otoyolu inşaatı Gebze İlçesi Tavşanlı Mahallesi kısmında yer alan Osmangazi Köprüsü bağlantı yolundaki viyadük inşaatı çalışmaları sırasında meydana gelen iş kazasında göçük altında bulunan yaralıların çıkarılmaları çalışmaları devam etmekte olduğundan, toplum sağlığının ve ahlakının zedelenmemesi, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için, kamunun menfaati olduğundan olayla ilgili olarak yazılı ve internet üzerinden yapılacak yayınların Basın Kanununun 3/2 Maddesi gereğince yayın yasağı kararı verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

VİYADÜK İNŞAATI 4 YIL ÖNCE CAN ALMIŞTI

Geçtiğimiz senelerde 3. köprünün Reşadiye-Çamlık bağlantı yolu üzerinde yine bir viyadük çökmüş, 3 işçi de yaşamını yitirmişti. 3. Köprüye ait başka bir viyadükte meydana gelen kazada 3 işçi çöken betonun altında kalmıştı. Ölen işçilerin davasında işverene 14 bin lira ceza verildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 11:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER