Gazi Mahallesi'nde polis Cemevine gaz bombalarıyla saldırdı!

Cemevinde 100 kişi mahsur kaldı

Gazi Mahallesi'nde polis Cemevine gaz bombalarıyla saldırdı!

Gazi Mahallesi’nde, dün Bağcılar’da düzenlenen operasyonda öldürülen Günay Özarslan’ın cenazesi için toplananlara polis saldırdı.

Polis operasyonunda öldürülen Günay Özarslan'ın cenazesinin kaldırılacağı Gazi Mezarlığı'na yürüyüş yapmak isteyen grubun önü TOMA ve Akrep adı verilen zırhlı araçlarla kesildi. Bunun üzerine oturma eylemi yapan gruba polis gaz bombası, tazyikli su ve boyalı mermi ile saldırdı.

CEMEVİNDE 100 KİŞİ MAHSUR KALDI

Polisin yoğun bir biçimde gaz bombası atması nedeniyle çoğunluğu kadın ve çocuk, yaklaşık 100 kişi Gazi Cemevi'nde mahsur kaldı.

Cemevi'nde birçok kişinin baygınlık geçirirken, polis insanların cemevi dışına çıkmasına izin vermedi.

Gazdan etkilenen yaşlı bir vatandaş hastaneye kaldırılırken cemevinin birçok camı kırıldı.

ÇHD'DEN AYDINLARA ÇAĞRI

Cemevine atılan gaz bombası ve polisin sert müdahalesi ile ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Facebook hesabından bir açıklama yayınladı.

Yüzün üzerinde insanın Cemevinde mahsur kaldığını belirten ÇHD, hiçbir şekilde naaşın defnine izin verilmediğini söyledi.

Oda TV’deki habere göre, bütün demokratik kitle örgütlerine, partilere, sendikalara ve aydınlara seslenen ÇHD,  "Gazi Cemevi'ne yapılan bu saldırılara dur demeye ve cenazenin defni için harekete geçmeye çağırıyoruz." dedi.

İşte o açıklama:

"Tüm Demokratik Kitle Örgütlerine, Partilere, Sendikalara, Milletvekillerine ve Halktan Yana Aydınlara çağrımızdır:

Ülkemizde günlerdir dizginsiz bir devlet terörü hüküm sürüyor. 31 insanın topluca katledilmesini protesto edenden, polis tarafından infaz edilmiş bir devrimcinin ölü bedeninin teslim edilmesine kadar devlet, halka karşı ilan ettiği savaşı yükseltiyor.

Günay Özaslan isimli devrimcinin cenazesi İstanbul Gazi Mahallesi Cemevi'nde ve Gazi Mahallesindeki mezarlığa ailesi ve arkadaşlarınca defnedilmek isteniyor. Fakat İstanbul polisi buna izin vermiyor. Yaklaşık 2 saattir hiç ara vermeden (kelimenin gerçek anlamı ile kullanılmıştır) yoğun gaz bombalarıyla Cemevi tarumar edilmiş durumda. Cemevi'nde Derneğimiz üye ve yöneticileri de bulunmakta. Halihazırda yüzün üzerinde insan Cemevinde sıkışmış durumda. Hiçbir şekilde naaşın defnine izin verilmiyor.

Bu terör bir yerde durdurulmak zorundadır. Ancak bir araya gelir, birlikte mücadeleyle kazandığımız hakları yine mücadeleyle koruyacağımızı ilan edersek, bu konuda kararlı ve ısrarlı olursak sonuç alabiliriz kanısındayız.

Bütün demokratik kitle örgütlerini, ilerici partileri, sendikaları, halktan yana aydınları Gazi Cemevi'ne yapılan bu saldırılara dur demeye ve cenazenin defni için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla."

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2015, 22:53
YORUM EKLE