Gazeteci Leyla Umar hayatını kaybetti

Dünya liderleri ve uluslararası üne sahip sanatçılarla yaptığı röportajlarla tanınan Leyla Umar yaşamını yitirdi

Gazeteci Leyla Umar hayatını kaybetti

42 ülkede röportajları yayınlanan gazeteci Leyla Umar, 87 yaşında hayatını kaybetti.

1955’te başladığı meslek yaşantısını 60 yıl boyunca sürdüren Leyla Umar, dünya liderleriyle yaptığı röportajlarla ün yapmıştı.

Nelson Mandela, Carlos Menem, Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales gibi politikacılarla; Julio Iglesias, Kirk Douglas, Diana Ross, Lisa Minelli gibi sanat dünyasının ünlü isimleriyle yaptığı haber ve röportajlarla tanınan Umar, GAMMA ve SIPA ajansları vasıtasıyla dünya çapında ünlenmişti.

Bir süredir alzheimer hastalığı nedeniyle tedavi gören Umar, 1,5 aydır Suadiye Yaşlı Bakım Merkezi'nde kalıyordu.

Umar'ın cenazesi, 18 Kasım'da, öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de sürekli basın kartı sahibi Umar'ın vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı.

Mesajda, "Türk basının değerli kalemlerinden ve renkli simalarından meslektaşımız Leyla Umar'ı kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar çok değerli hizmetler veren Leyla Umar'ı sevgi ve saygıyla anıyor, ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" ifadeleri yer aldı.

LEYLA UMAR KİMDİR?

Refika Leyla Umar, 6 Temmuz 1928’de Ankara‘da doğmuştu. Çocukluk yılları Zonguldak’ta geçen Umar, ilk ve orta öğrenimine İstanbul’da devam etti. Üsküdar’daki Amerikan Kız Koleji’nde yedi yıl yatılı okuduktan sonra Arnavutköy Kız Koleji’ne geçen ve daha sonra okulu bırakarak daktilo kursuna giden Leyla Umar, 1950-1955 yılları arasında Amerikan Konsolosluğu görevlilerine Türkçe dersi verdi. 1955 yılında bir iş ilanı üzerine başvurduğu Milliyet gazetesinde işe başladı ve uzun yıllar “tek kadın gazeteci” olarak çalıştı. Gazetede ‘Cemiyet Haberleri’ adı altında yazılar yazan Leyla Umar, Şevket Rado‘nun “Hayat”, Metin Toker‘in “Akis”, Yusuf Ziya Ortaç‘ın “Akbaba” dergilerinde de yazmaya başladı.

Kısa sürede Bab-ı Ali’nin önemli isimlerinden biri haline gelen Umar, daha sonra Londra’da BBC‘de çalışmaya başladı. Uzun yıllar Londra ve ABD’de yaşadı ama Milliyet gazetesi ile bağını da kesmedi. 1977’de Türkiye’ye döndü ve 22 yıl çalıştığı Milliyet gazetesinden emekli olarak bağımsız gazetecilik yapmaya başladı.

Özellikle dünyaca ünlü siyaset ve sanat simalarıyla yaptığı söyleşiler uluslararası ajanslar tarafından çok sayıda ülkeye servis edilen Leyla Umar’ın, İdi Amin, Fidel Castro, Nelson Mandela, Carlos Menem, Yaser Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales gibi liderler ve Julio Iglesias, Kirk Douglas, Diana Ross ve Lisa Minelli gibi sanatçılarla yaptığı röportajlar ses getirmişti.

Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Leyla Umar, Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile birlikte çalışmalar yapmış ve tüm mal varlığını sokak çocuklarına bağışlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 14:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER