Gazeteci Karataş’ın duruşmasına çağrı

Gazeteciler, Tutuklu gazeteci Dindar Karataş’ın Salı günü görülecek ilk duruşmasına destek çağrısı yaptı

Gazeteci Karataş’ın duruşmasına çağrı

Van merkezde 24 Kasım'da gözaltına alınan ve 2 gün sonra çıkarıldığı mahkemece "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Dindar Karataş hakkında açılan davanın ilk duruşması, 9 Şubat’ta Erzurum 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Karataş hakkında 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Karataş, farklı tarihlerde yaptığı haberler nedeniyle suçlanıyor.

Meslektaşları, Karataş şahsında gazeteciliğin yargılandığına dikkati çekerek, davanın sahiplenmesi çağrısı yaptı.

BABAT: GAZETECİLİK YARGILANIYOR

Jinnews muhabiri Dilan Babat, iddianameyi “boş” olarak niteleyerek, gazetecilerin yaptıkları haberlerden yargılanmaması gerektiğini söyledi.

Babat, “Gazeteciler yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek tutuklanıyor. Bugün ülkede gazetecilerin ne can güvenliği ne de ifade özgürlüğü diyebileceğimiz bir alanı var. Kime sıra geleceğini bilmiyoruz. Muhalif gazetecilik diken üstünde yürütülüyor” diye konuştu.

Duruşmanın sahiplenmesi çağrısı yapan Babat, “Burada gazetecilik yargılanıyor. Gazeteciliğin yargılanmaması gerektiğini göstermek için tüm meslektaşlarımızı duruşmaya çağırıyoruz” diye seslendi.

YILMAZ: SUÇ İŞLENİYOR

Gazeteci İdris Yılmaz da MA muhabirlerinin bölgedeki hak ihlallerini ortaya çıkardıkları nedeniyle baskıların hedefinde olduğunu söyledi.

Karataş’ın gazeteciliğine tanık olduğunu belirten Yılmaz, iddianamenin “komedi” olduğunu kaydetti.

Yılmaz, “Dindar’ın gazetecilik faaliyetlerinin yargı konusu olması komedidir. İddianamede hukuki bir suç işlenmekte” dedi.

“İktidarın talimatıyla hareket eden yargı, topluma karşı işlenen suçları ifşa eden gazetecileri cezaevleriyle susturmak ve terbiye etmek istiyor” diyen Yılmaz, Karataş gibi gazetecilerin sahiplenilmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz, Salı günü görülecek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

CANDEMİR: GAZETECİLİK RAHATSIZ EDİYOR

Gazeteci Oktay Candemir ise Karataş’ın gazeteciliğine şahit olduğunu ifade ederek, “Karataş’ın muhalif duruşu ve gazeteciliği belli ki rahatsız etmiş ve aylardır cezaevinde tutuklu” dedi.

İddianamedeki tüm iddiaların haberler üzerine olduğuna değinen Candemir, gazeteciliğin suç olarak gösterildiğini ifade etti.

Candemir, “Örgüt lehine algı oluşturmak’ gibi dayanağı olmayan ve mesnetsiz iddialarla gazeteci arkadaşlarımız yargılanıyor. Bu hukuksuzluk karşısında yapılacak tek şey cezaevinde bulunan gazeteci arkadaşlarla dayanışma içinde olmak ve daha fazla haber yaparak gerçekleri halka duyurmaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER